Haber Galerisi

Zeytinyağı Duyusal Analizi Eğitimine GMKA’dan Teknik Destek

22 Eylül 2017

2017 Yılı Teknik Destek Programı 4. Döneminde başarılı bulunan Teknik Destek Projelerinden “Zeytinyağı Duyusal Analiz Eğitimi” isimli Burhaniye Ticaret Odası’nın hazırlamış olduğu proje için imza töreni gerçekleştirildi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) hizmet binasında gerçekleştirilen imza törenine Burhaniye Ticaret Odası Genel Sekreteri Ersel PAZARBAŞI, GMKA Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım ÖZEK ile Program Yönetim Birimi Başkanı Abdullah GÜÇ ve Birim Uzmanı Tuğba BOZKURT katıldı.

İmza töreninde konuşan ÖZEK, “Bu projeye baktığımızda gayet uyumlu, beklediğimiz eksiklikleri giderecek yönde hazırlanmış bir proje. Kurumlar ihracat kapasitesinin, Ar-Ge potansiyelinin, kurumların vermiş olduğu hizmetlerin, kent estetiğinin, enerji ve sanayinin geliştirilmesine yönelik eksikliklerini dışarıdan almış oldukları Teknik Destek ile aşabiliyor. Ajansımızın da başarılı bulunan projelere Teknik Desteğe ayırdığı bir bütçe ile yardımcı oluyor. Bu proje de bölgemizin en önemli sektörlerinden zeytin ve zeytinyağı ile ilgili. Dolayısıyla bölgenin önemli ihracat kaynaklarından birini oluşturuyor. Zeytinin duyusal özelliklerini hem üreticilerin hem de tüketicilerin bilmesi gerçekten önem arz ediyor. Bu manadaki eğitim umarım faydalı olur. Projeyi tebrik ediyorum. Hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

“Coğrafi işaret için kitap hazırlığı yapıyoruz”

PAZARBAŞI ise, “Biz zeytini önemsiyoruz. Bu konuda Coğrafi İşaret için uzun süre bir çalışma yaptık. Bir takım sıkıntılarımız oldu. Bu konunun akademik bir çalışmaya dayandırılması gerektiği için Balıkesir Üniversitesi ile bir anlaşma yaptık. Bu konuda bir kitap hazırlığına başladık. Malum süreçten biraz kitabın tamamlanması süresi uzadı. Şimdi kaliteli ürün elde ettiğimizde ürünleri laboratuvara göndererek kitabımızı tamamlamayı düşünüyoruz. ” diye konuştu.

Hazırlamış oldukları projenin coğrafi işaret çalışmalarının altyapılarından biri olacağını söyleyen PAZARBAŞI, bundan sonraki aşamanın da tadım paneli kurmak olduğunu dile getirdi. Tadım panelinden sonra da coğrafi işareti aldıklarında ihracatı arttırmaya yönelik araştırmaların yapılması adına bir laboratuvar kurmak istediklerini söyledi. Projenin başarılı bulunmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren PAZARBAŞI, Güney Marmara Kalkınma Ajansına teşekkür ederek konuşmasına son verdi.

İmza töreninden sonra çekilen toplu fotoğraf sonrasında GMKA Genel Sekreter V. Dr.Kasım ÖZEK, PAZARBAŞI ile makam odasında ağırlayarak bir süre sohbet etti.

Zeytinyağı Duyusal Analizi Eğitimi

Zeytinin hasadından, sıkımına ve zeytinyağının ambalajlanmasına kadar geçen süreçte zeytinyağının kalitesini etkileyen pek çok etkenler bulunmaktadır. En kaliteli zeytinin bile kötü işlenmesi durumunda elde edilecek yağ, istenilen kaliteyi sağlayamayabilir. Üretimde gerçekleştirilecek küçük değişikliklerle üretim kalitesinde büyük farklar ve katma değer yaratılabilmektedir.

Güney Marmara Bölgesi’nde Burhaniye, Gömeç ilçeleri zeytin ve zeytinyağı üretiminin en çok gerçekleştirildiği ilçeler arasındadır. Mevcut yöntemlerin iyileştirilmesi ve kaliteli zeytinyağı üretiminin Burhaniye'de ve Gömeç’te yaygınlaştırılması için üretilen zeytinyağlarının kalitesini belirleyecek uzmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu uzmanların olumlu ve olumsuz özellikleri tanımlayabilmesi, duyusal analiz yapabiliyor olmaları gerekmektedir. Tadım uzmanlarına sadece kalitenin belirlenmesinde değil, bu potansiyelin ulusal ve uluslararası alanda tanıtılması ve sürdürülebilirliği için de ihtiyaç duyulmaktadır. Üretici ve tüketicilerin bu konuda eğitim alarak tecrübe kazanmaları ve uzmanlaşmaları kaliteli üretimin yapılması ve ihracatın arttırılması ve alınacak coğrafi işaretin anlam kazanması açısından önem arz etmektedir.

Zeytinyağı Duyusal Analizi eğitimleri ile zeytinyağı sektöründe faaliyet gösteren üretici, teknik eleman ve zeytinyağı tüketicilerinin bilinçlendirilmesi; zeytinyağı üretim, tüketiminde kalitenin, pazarlama gücünün ve ihracat potansiyelinin arttırılması hedeflenmektedir.

Zeytinyağı konusunda 30'ar kişilik 2 gruba verilecek eğitimlerde, katılımcıların zeytinyağı hakkında üretim, tüketim ve pazarlamasına dair genel bilgiler dışında duyusal analizi konusunda da yetkin hale gelmeleri sağlanacak. Eğitim duyurusu Burhaniye Ticaret Odası BTO resmi web sayfasında yapılacak olup Oda üyelerine ve zeytinyağı üreticilerine sms ve e-mail yolu ile ulaşılacak. Diğer Kurumlar ile işbirliği sağlanarak eğitimin farklı kanallardan duyurulması sağlanacak. Burhaniye Ticaret Odası çalışma alanı olan Burhaniye ve Gömeç ilçelerindeki zeytin ve zeytinyağı Sektöründeki üreticiler öncelikli olmak koşulu ile eğitime katılım için başvurular BTO tarafından alınacak.

Burhaniye Ticaret Odası’na kayıtlı zeytin ve zeytinyağı üreticisi olan üyeler, Burhaniye Ticaret Odası çalışma alanı olan Burhaniye, Gömeç ilçelerindeki zeytin ve zeytinyağı sektöründeki üreticiler, çalışanları ve zeytinyağı fabrika ustaları; Burhaniye, Pelitköy, Gömeç ve Karaağaç’da yaşayan zeytinyağı tüketicileri ve Ziraat Odası, Esnaf Odasına kayıtlı üyeler olmak üzere toplam 60 kişiye eğitim verilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..