Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Proje Geliştirme ve Takip Dairesi Bölgemizi Ziyaret Etti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü Yenilenebilir Enerji Kaynakları Proje Geliştirme ve Takip Dairesi Başkanı Mustafa Çalışkan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Uzmanı Hakan Şener Akata, Mühendis  Ahmet Duman  ve Mühendis Ümit Aykar Bölgemize ziyaret gerçekleştirdiler.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı arasında imzalanan iki ülkenin enerji alanında işbirliği anlaşması kapsamında, Bölgemizin potansiyelinin değerlendirilebilmesi adına Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Genel Sekreter Vekili Abdullah Gün’ün de katılımıyla, Gönen’de yer alan  Mutlular Enerji, Gesbey Enerji, Gönen Yenilenebilir Enerji firmalarına teknik gezi düzenlendi.

Balıkesir Üniversitesi’nde “Yenilenebilir Gençlik Enerjisi - RE-YOU” operasyonu kapsamında kurulacak Yenilenebilir Enerji Eğitim Merkezi hakkında; Üniversite Genel Sekreteri Prof. Dr. Sebahattin İkikardeş, Yenilenebilir Enerji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Erhan Balcı, Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sabri Bicakcı, GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç, GMKA Proje Geliştirme ve Uygulama Birimi Başkanı O. Erol İnce, GMKA Uzmanları; Ali Koç, Mehmet Volkan Duman, Emine Aktuğ ve Üniversite öğretim üyelerinin katılımlarıyla bir toplantı gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıda, GMKA tarafından yürütülecek “Yenilenebilir Gençlik Enerjisi - RE-YOU” operasyonu hakkında detaylı bir bilgilendirme yapıldı. Kurulacak eğitim merkezi kapsamında Genel Müdürlük ve Alman Enerji Ajansı tarafından yapılması muhtemel katkılar hakkında görüşmeler gerçekleştirildi.

Üniversitenin ardından Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirilen toplantıda, Bölge Müdürü Mesut Eray, GMKA Balıkesir Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Candan Şahin, Uzman Onur Atılgan ve İşbir Elektrik, BEST, Literatür Kimya firma yetkililerinin katılımlarıyla Bölgedeki enerji sektörü faaliyetleri hakkında değerlendirmeler ve bilgi paylaşımları gerçekleştirildi.

Teknik gezi ve toplantılarla, sektör temsilcileri, Üniversite ve OSB işbirliğiyle, Bölgenin yenilenebilir enerji sektöründeki faaliyetleri, kurulacak eğitim merkezi sayesinde istihdama sağlanacak katkı ve yatırım imkanlarını değerlendirme fırsatı doğdu.