Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

Yeni Yılda Çalışmalar Hız Kesmeyecek

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Aralık ayı olağan Yönetim Kurulu Toplantısı Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı başkanlığında Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde gerçekleştirildi.

Toplantıya; GMKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Vali Ersin Yazıcı, GMKA Yönetim Kurulu Başkan Vekili Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Çanakkale İl Genel Meclis Başkanı Sadık Göğüsgeren ve GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç ile Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Toplantıda GMKA’nın 2019 yıllık programına göre tamamlanmış olan proje ve etkinliklerin yanı sıra Balıkesir ve Çanakkale'de 2020 yılında yapılması planlanan yeni yatırım ve projeler masaya yatırıldı. Kalkınma Ajansı aracılığıyla gerçekleşen çalışmaların, yeni yılda da hız kesmeden devam etmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

1915 Çanakkale Köprüsü İnşa Alanı Ziyaret Edildi

Toplantı bitiminde yapımı süren 1915 Çanakkale Köprüsü inşaat alanı da ziyaret edildi. Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin ve Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz’ın da bulunduğu incelemede Vali Orhan Tavlı, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve beraberindekiler, Karayolları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bursa Bölge Müdürü Sezgin Küçükbekir’den köprü çalışmaları hakkında bilgi aldılar.

Kasım 2019 sonu itibariyle 32 kule bloğundan oluşacak olan asma köprü Asya ve Avrupa kulelerinin ilk 7 kule blok montajı tamamlanan köprü inşasında ayrıca biten Asya ve Avrupa yaklaşım viyadüğü ayak temelleri de yerinde incelendi. Gezide 1915 Çanakkale Köprüsünün Türkiye ekonomisinin en gelişmiş bölgesi olan ve nüfusun önemli bir bölümünün yaşadığı Marmara ve Ege Bölgelerindeki limanlar, demiryolu ve hava ulaşım sistemlerinin karayolu ulaşım projeleri ile entegrasyonunu sağlayacağı konusunda bilgi verildi.

18 Mart 2022'de tamamlanacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü pazarlara olan mesafeyi kısaltarak Çanakkale’nin tarım ve ticaretine büyük bir katkı sağlayarak tarihi kültürel ve doğal güzelliklere sahip Çanakkale’nin ekonomisine büyük bir canlılık getireceği dile getirildi.

“Lapseki Geleceğini Şekillendiriyor” Proje Ziyareti Gerçekleştirildi

GMKA Yönetim Kurulu olağan toplantısının ardından Vali Orhan Tavlı, Lapseki Kaymakamlığı Proje Ofisi tarafından hazırlanan, GMKA tarafından desteklenen Lapseki İÇDAŞ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yürütülen “Lapseki Geleceğini Şekillendiriyor” projesi kapsamında, Lapseki İÇDAŞ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Teknolojisi Alanında oluşturulan Fiber CNC Lazer Kesim Atölyesinde incelemelerde bulundu.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karayolları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bursa Bölge Müdürü Sezgin Küçükbekir, Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, İl Genel Meclis Başkanı Sadık Göğüsgeren, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç ve Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu’nun da bulunduğu incelemelerde Vali Orhan TAVLI’ya okul müdürü Boray Geçgil tarafından “Lapseki Geleceğini Şekillendiriyor” projesi hakkında bilgi verildi.

2019 - 2020 eğitim - öğretim yılında Lapseki İÇDAŞ ÇİB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde GMKA tarafından desteklenen proje kapsamında kurulan Fiber CNC lazer kesim makinesi atölyesi ile öğrenciler CNC Lazer Kesim Operatörü olarak yetişerek mezun olacak, bununla birlikte bölgemizdeki sanayiciler ve küçük esnaflar bu cihazın vereceği hizmetten yararlanacak.

Lapseki İÇDAŞ ÇİB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde GMKA tarafından desteklenen proje kapsamında kurulan Fiber CNC lazer kesim makinesi atölyesinde, Çanakkale merkezinde faaliyet gösteren dekoratif ürün peyzaj tasarımı yapan bir firmaya dekoratif ürünler, Çanakkale OSB ve Biga da faaliyet gösteren firmalara paslanmaz ve aynı ölçülerde siyah sac kesimleri yapılıyor. Öğrenciler, GMKA tarafından desteklenen proje kapsamında hem uygulamalı eğitim alacak, hem de kazanç sağlayacak.