Haber Galerisi

Yeni Yatırımcılar için Stratejik Hamle

27 Kasım 2015

Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Balıkesir’in yatırım ortamının iyileştirilmesi ve yeni yatırımcı bulmak için “Balıkesir İl Yatırım Destek ve Tanıtım Stratejisi” oluşturmak için çalışmalara başladı.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) bölgeye yeni yatırımların getirilmesi ve yatırımların kalitesini arttılması için yoğun bir mesaiye başladı. Ajans ilk olarak Balıkesir Yatırım Destek Ofisi’nin öncülüğünde Balıkesir ilinin yatırım ortamının iyileştirilmesi ve gelen yatırım sayısı ve niteliğinin artırılması amacıyla “Balıkesir İl Yatırım Destek ve Tanıtım Stratejisi” oluşturulması çalışmalarına başladı.

Hazırlanacak strateji belgesi için Tarım ve Hayvancılık, Turizm ve Sanayi ve Enerji sekörlerinden kamu kurumları ve sektör temsilcileriyle bir dizi çalıştay düzenledi. Çalıştaylar sırasında öncelikle mevcut durumu ortaya koyan sunumlar yapıldı ve tüm katılımcıların görüşleri alındı.

Strateji Belgesi için yapılan çalışmaların sonucunda ortaya çıkacak dokümanın yerel aktörler tarafından ortak akılla hazırlanması, yereldeki tüm kurum ve kuruluşların birlikteliğinin sağlanması hedeflenmiştir.

Oluşturulacak strateji dokümanı, Kalkınma Bakanlığı’nın 10. Kalkınma Planı, GMKA’nın 2014-2023 Güney Marmara Bölge Planı ve Ulusal Yatırım Destek ve Tanıtım Stratejisi ile uyumlu olacak şekilde hazırlanacak.

Strateji Belgesi köprü olacak

Hazırlanacak strateji belgesi Balıkesir’in ekonomik görünümü, yatırım altyapısı, ildeki mevcut yatırımların ve yatırımcıların yapısı gibi bilgilerle yatırım ortamı ile ilgili mevcut durum analizi yapılacak.

Buna ek olarak Balıkesir’de yatırım ortamının iyileşmesini engelleyen yapısal, kentsel, sektörel sorunlar, altyapı sorunları, bürokratik ve mevzuattan kaynaklı sorunlar gözden geçirilecek. Ayrıca çeşitli il ve ülkelerle karşılaştırmasına yer verilecek belgede yatırım ortamının iyileştirilmesi ve yatırım ortamının tanıtılması ve yatırımcı çekilmesine yönelik stratejiler belirlenecek.

Strateji belgesi, kaynaklardan elde edilen veriler, anket ve çalıştay sonuçlarının birleştirilmesiyle elde edilecek ve en son Balıkesir İl Yatırım Komitesinin görüşü alındıktan sonra GMKA Yönetim Kurulunun onayı sonrasında yayınlanarak yürürlüğe girecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..