Haber Galerisi

Yeni Yatırım İçin İmzalar Atıldı

12 Ocak 2016

Türkiye’nin en büyük meyve üreticisi Anadolu Etap, Güney Marmara Bölgesindeki yeni yatırımını Gönen İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesine (OSB) yapacak. Anadolu Etap, Haziran ayına kadar hayata geçireceği depolama ve paketleme tesisinin arazisi için OSB yönetimiyle sözleşme imzaladı.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Balıkesir ve Çanakkale’ye yatırım yapacak ulusal ve uluslararası firmalara bölgede rehber olmaya devam ediyor. Balıkesir Yatırım Destek Ofisi, Türkiye’nin en büyük meyve üreticisi Anadolu Etap’ın 20 dönüm kapalı alan büyüklüğünde tasnifleme tesisi ve soğuk hava deposu kurmak üzere Gönen Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile arazi tahsisi için aracı oldu. GMKA’nın yönlendirmesi ve teşvikleriyle OSB yönetimi ve firma arasında sözleşmeler imzalandı.

Sözleşmelerin imzalandığı toplantıya GMKA Genel Sekreteri Esra Kocabaş, Balıkesir Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Candan Şahin, Gönen Deri İhtisas ve Karma OSB Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Koç ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, OSB Müdürü Sinan Çalım, Anadolu Etap’tan Lojistik ve Satın Alma Müdürü Okan Taylan ile Plantasyon ve Kamu İlişkileri Müdürü Tahir Kalyoncu katıldı.

Arazi tahsis sözleşmesinin ayrıntıları görüşüldüğü toplantıda değerlendirmelerde bulunan Gönen Deri İhtisas ve Karma OSB Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Koç “Gönen OSB gerek arazi fiyatları gerekse endüstriyel arıtma tesisi gibi avantajlarıyla yatırımcılara çok cazip imkânlar sunuyor. Her sektörün ihtiyacına cevap verecek bir altyapıya ve lojistik sahibiz. Bunun yanında OSB yönetimi olarak yatırımcıya yer sağlama konusunda her türlü yardıma hazırız” dedi.

Çevre dostu ve Gönen Tarımına farklı bir soluk kazandıracak bu yatırımın Gönen OSB’ye yapılması aşamasına gelinceye dek Güney Marmara Kalkınma Ajansının, yatırımcı ve OSB yönetimi arasında köprü vazifesi görerek sürekli iletişimin sağlayarak katkı sağladığını belirten Koç, “Bu yatırımın dışında diğer yatırım konularında da Kalkınma Ajansı ile sürekli iletişim halinde kalarak OSB’ ye büyük ve katma değerli yatırımların kazandırılma konusunda kararlıyız” dedi.

OSB’ye Verilen Destek Sanayiciye Veriliyor

GMKA Genel Sekreteri Esra Kocabaş ise Ajans olarak Organize Sanayi Bölgelerinin büyümesi ve imkânlarının geliştirilmesini çok önemsediklerini söyledi.

Kocabaş, OSB’lere verilen her desteğin dolaylı olarak oradaki sanayicilere verildiğinin altını çizerek “Son çıktığımız Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programından bölgedeki 3 organize sanayi bölgesinin projeleri destek almaya başladı. Bundan sonra da Organize Sanayi Bölgelerine destek vermeye devam edeceğiz. Çünkü bu bölgelere verilen destekler sanayicilerimize yarar sağlıyor” diye konuştu.

Balıkesir Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Candan Şahin ise Güney Marmara’nın yatırımcı dostu bir bölge olduğunu vurgulayarak “Bölgemizde yatırımcı dostu bir bürokrasi var ve bunu yatırımcı lehine kullanacağız” dedi.

Anadolu Etap Lojistik ve Satın Alma Müdürü Okan Taylan, Haziran ayında tamamlanması planlanan yatırımın başlangıç aşamasında 200 istihdam yaratacağını bu sayının zamanla artacağını ve meyvelerin ileri teknoloji ile işlenmesi konusunda da yeni yatırım ihtimalleri olduğunu belirtti.

Anadolu Etap Meyvecilikte Lider

Anadolu Grubu, Özgörkey Holding ve Brezilyalı Cutrale ortak girişimiyle 2009 yılında kurulan Anadolu Etap, kuruluşundan bu yana geçen kısa sürede, 2 tesis ve 6 çiftlikle Türkiye’nin alanında lider kuruluşlarından biri konumuna geldi.

Anadolu Etap’ın 30 yıl süre ile TİGEM’ den kiralanan 10 bin dönüm büyüklüğündeki çiftlikte iyi tarım uygulamaları yöntemi ile ürettiği ve sözleşmeli üretim metodu ile grup için üretim yapan çiftçilerden aldıkları şeftali, kayısı, nektarin, elma, armut gibi çok çeşitli meyvelerin üretimini yapıyor.

Türkiye'de meyveciliğe tahsis edilmiş en geniş arazilerin (24 bin dekar) sahibi olan Anadolu Etap, dünyanın önde gelen meyve üreticileri arasında yer almak ve Türkiye’de tarıma dayalı endüstrinin gelişmesini sağlamak vizyonuyla çalışmalarını sürdürüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..