Haber Galerisi

Yeni Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Oldu

24 Mayıs 2016

65. Hükümetin Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasının ardından açıklanan yeni kabinede Lütfi Elvan Kalkınma Bakanı oldu. Bakan Elvan, en son bölgesel kalkınma konusunda Kalkınma Ajanslarının hibe yerine faizsiz kredi desteklerine yönelmesi gerektiğiyle ilgili açıklamalarıyla gündeme gelmişti.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Başbakanlığında kurulan 65. Hükümet’in kabinesi açıklandı. Kabinede daha önce Cevdet Yılmaz’ın yürüttüğü Kalkınma Bakanlığı görevini 64. Hükümette Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan üstlenecek. Bakan Elvan kısa bir süre önce yaptığı açıklamada esnafa kadar birçok kesime yönelik devlet desteklerini yeniden düzenleyeceklerini, üretimi artıracak, reel sektörü büyütecek, yatırımları teşvik edecek yeni bir yapılanmaya gidileceğini belirtti. Yeni dönemde hibe yerine cazip, sıfır faizli kredi sistemine geçmek istediklerini söyleyen Elvan, "Böylece 100 milyon yerine 1 milyar lira kullandırıp, desteği 10 katına çıkarmış olacağız" şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Aktif Kalkınma Ajansları

Bakan Lütfi Elvan, Devlet destekleri konusunda kalkınma ajansları aktif rol üstleneceğini söyleyerek, destek araçlarının da çeşitleneceğini söyledi. Elvan, kredi desteklerinin kalkınma ajanslarının mali destek programlarına ekleneceğini belirterek, bölgelere özel destekler verileceğini kamuoyuyla paylaşmıştı.

Lütfi Elvan Kimdir?

Yeni Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 12 Mart 1962'de Karaman Ermenek'te doğdu.  Maden Yüksek Mühendisi, Ekonomist ve Planlamacı olan Elvan, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitirdi. İngiltere'de Leeds Üniversitesi'nde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında ve ABD'de Delaware Üniversitesi'nde ekonomi dalında yüksek lisanslarını yaptı.

Etibank'ta yüksek mühendis olarak göreve başlayan Bakan Elvan, DPT'de Planlama Uzman Yardımcısı, Uzmanı, Kalkınmada Öncelikli Yöreler Daire Başkanlığı ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Ayrıca, OECD Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcılığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görevlerini yürüttü.

23.Dönem Karaman Milletvekili seçildi. 23.Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanlığı, Türkiye Macaristan Dostluk Grubu Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulundu. 24.Dönem Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı oldu.

26 Aralık 2013 Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı oldu. 7 Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde 25.Dönem Antalya milletvekili olarak seçildi. 1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde 26.Dönem Mersin milletvekili seçilerek, 24 Kasım 2015 tarihinde 64. Hükümet kabinesinde Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Elvan, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..