Haber Galerisi

Turizm Yazarlarından 2018 Troia Yılına Tam Destek

21 Nisan 2017

Truva’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alınışının 20. Yılı münasebetiyle ilan edilen 2018 Troia Yılı etkinlikleri ulusal ve yerel basından gazeteci, yazar, akademisyen ve turizmci işadamlarının katılımı ile Truva Arkeolojik Kazı alanında başladı. Tanıtım toplantısına yazılı ve görsel medyanın yanı sıra, Çanakkale’de bulunan turizmci işadamları, kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Ziyaretçiler gezinin ilk gününde Gelibolu Yarımadası ve Şehitlikler gezilirken, gezinin ikinci gününde de Troia Antik Kenti'nde düzenlenen basın toplantısına katıldı. Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Dokuz, TÜRSAB Çanakkale Körfez BYK Başkanı Turgay Kılıç, Çanakkale Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Başkanı Kemal Pazarbaşı, ÇATOD Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer ve turizmcilerin katıldığı toplantıda 2018 Troia Yılı’nın Çanakkale ve Türkiye turizmine sağlayacağı katkı dile getirildi.

Truva’nın simgesi Truva atı önünde düzenlenen basın toplantısında konuşan Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, 2018 Troia yılında düzenlenecek etkinlikler ile daha çok ses getireceklerine inandıklarını söyledi. Çanakkale Vali Yardımcısı Dağ, “Hepimizin bildiği gibi uzun uğraşlar sonucunda 2018, 'Troia Yılı' ilan edildi. Çanakkale'de 2018'e yönelik farklı etkinlikler düzenlenmeyi düşünüyoruz. Troia’nın 2018 yılı için turizme çok büyük katkılarının olacağını düşünüyoruz. Sadece Çanakkale için değil, Çanakkale dışında da Türkiye'nin dışarıdaki itibarının tekrar eski konumuna gelebilmesi için büyük bir manevra ve güç olacağını düşünüyorum. Bununla ilgili hükümetimizin de hem yerel aktörler hem de genel bütçeden sağladığı imkanlarla çok ciddi anlamda Troia Yılı'nda bizlerin etkinlikler düzenlemesi gerekiyor. Çanakkale'nin, ülkemizin ve bölgemizin tanıtımında büyük bir rol oynayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Basın toplantısının ardından Troia Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Arslan, turizm yazarları ve basın mensuplarını Troia ören yerini gezdirerek, bölge hakkında bilgi verdi. Daha sonra Assos Antik Kenti ve Apollon Smintheus Tapınağını ziyaret eden gazeteciler akşam da Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’nın da katılımı ile Çanakkale’deki bir oteldeki gala yemeğinde Çanakkale yerel yöneticileri ve turizm sektörünün temsilcileri ile bir araya geldi. Gala yemeğine Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Dokuz, Çanakkale turizmini ve gelişmeleri paylaştı.

DÇATOD Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer ise gazetecilere 2018 Troia Yılı’nda gelinen son durumu anlattı. Aydeğer, Troia Antik Kenti ve 2018'in neden Troia yılı olması gerektiğini slayt gösterisi eşliğindeki bir sunum ile anlattı. Armağan Aydeğer, 5 bin yıllık geçmişe sahip Troia Antik Kenti’nin UNESCO Dünya mirası listesine girişinin 20’nci yılı olan 2018'in Troia Yılı olması için Çanakkale olarak çok çalıştıklarını ve bu konuda da önemli bir noktaya geldiklerini ifade etti. Aydeğer, konunun daha iyi algılanabilmesi ve tanıtılması açısından turizm yazarlarından destek beklediklerini söyledi. Aydeğer, “Dünya genelinde çok önemli bir marka değeri olan Troia’nın varlığı ile güçlü evrensel değerleri üzerinden güçlü bir iletişim kurgusu ile geliştirilecek uluslararası kültür ve turizm tanıtım ve etkinlik atağı olacak. Bu nedenle ‘Uluslararası Troia Yılı’ algısı, Türkiye turizminin eskisinden daha güçlü günlerine geçişinde çok önemli bir stratejik iletişim aracı olacaktır” diye konuştu.

Gecede, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı yaptığı konuşmasında, “15-22 Nisan Kültür ve Turizm Haftasında Turizm yazarları ve medya mensupları ile buluşma etkinliğinde bir arada olduğumuz için mutluyuz. Turizm Haftası nedeniyle ilimizin, ülkemizin ve dünyamızın büyük kültür mirası olan Troia ile ilgili 2018 yılının Troia Yılı ilan edilmesi hususundaki sivil toplum örgütlerimizin inisiyatifi ile başlatılmış olan etkinliklerimize yaptığınız katkı için çok teşekkür ediyorum” dedi.

2018 Truva Yılı Hamlesine ilişkin Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Kasım Özek ise, “Bölgemizin varlıklarını ve potansiyelini dünyaya tanıtmak Ajansımızın görevleri arasında. Bu nedenle 2018 yılının Truva Yılı olarak ilan edilmesini önemsiyoruz. Ajans olarak yerel ve ulusal turizm gazetecilerinin bölgemizdeki kazı alanlarında yaptıkları inceleme gezisine destek verdik. Bu konu devletimizin de önem verdiği bir hamle. Bu çalışma vesilesi ile tüm işadamlarımıza başarılar diliyorum. 2018 yılının bölgemize önemli kazanımlar getirmesini temenni ediyorum” diye görüş bildirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..