Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

Troas Kültür Rotaları Çanakkale’ye ve Ülke Turizmine Katkı Sağlayacak

Çanakkale Valiliği himayesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğinde Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) desteği ile hayata geçirilen 600 km'lik 19 etaplı Troas Kültür Rotaları Projesi; Türkiye'nin yerelde turizmle kalkınma modeli, çok katmanlı bir tanıtım markası olmaya hazır.

Alanlarında uzman yerel, ulusal ve uluslararası profesyonel turist rehberleri, akademisyen, turizmci, tarihçi, araştırmacı, mühendis, arkeolog ve yazarlardan oluşan Troas Kültür Rotaları Proje ekibi; 10 günlük ilk Fizibilite çalışmalarını 10 Aralık 2018 itibariyle sahada tamamladı.

Güzelyalı'dan start alan ve Bozcaada etabı ile sona eren 1. fizibilite çalışmasında saha ekibi 300 kilometre yürüdü, köy ekibi ise 50 köy bir belediye ile görüşmeler yaptı. İlk Fizibilite çalışmalarını tamamlayan Troas Kültür Rotaları ekibi; Çanakkale Valisi Orhan Tavlı'yı makamında ziyaret ederek bilgilendirmede bulundu. Toplantıya Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, GMKA Yatırım Destek Ofisi Çanakkale Koordinatörü Recai Başaran, saha ekibi ve bilimsel danışma üyeleri katıldı.

19 Etap Tarihi İsimlerden Oluşuyor

Troas Kültür Rotaları projesi, tarihi isimlerle adlandırılan 19 etabı ile hem bölgenin tarihi, doğal, kültürel değerlerinin tanıtımına katkı sağlayan bir okul niteliğinde, hem de rotanın geçtiği köylerin turizmle gelişmesini ve kalkınmasını hedefleyen modeliyle dikkat çekiyor. Belirlenen rota güzergahında yer alan ilçe ve köylerde planlanan tespit çalışmalarıyla köylerin doğal ve geleneksel profili korunarak kırsal turizm altyapısı geliştirilecek, yöresel ürünlerin satışı, ev pansiyonculuğu, unutulan el sanatları canlandırılacak. 2018 Troya Yılı kapsamındaki proje, GMKA tarafından destekleniyor.

Tarihi yolları, yürüyüş patikaları, antik şehirleri, tarihi ve doğal mekanlarıyla ulusal ve uluslararası alanda tanıtılmasını amaçlayan Troas Kültür Rotaları projesini benzersiz kılan en önemli özelliği ise 2 deniz, 2 yarımada, 2 körfez, 2 ada, 2 dağ, 1 boğaz, 47 antik kent, 11 ilçe ve 80 köyü kapsıyor olması... Atatürk, Hektor, Cevat Pasa, Aşil, Murat Hidavendigar, Barbaros, Aristo, Homeros, Mehmet Akif Ersoy, Kral Priamos, Aziz Paulos, Iskender, Ida, Piri Reis, Gazi Süleyman, Hekabe, Nuri Yamut, Sokrat ve Pegasus gibi önemli tarihi isimler ise rotanın etap başlıklarını oluşturuyor.

Troas Kültür Rotaları Projesinin tematik mimarı profesyonel Turist Rehberi Osman Topçu; 2015 yılında yüksek lisans bitirme projesi olarak çalıştığı yürüyüş rotasının hayalden gerçeğe dönüşmesinden, yerel dinamikler tarafından desteklenmesinden, 300 km'lik ilk etabının yürünmesinden ve rota üzerinde yer alan köylerle saha çalışmaları yapılmasından, Çanakkale'ye ve ülke turizmine bu rotayı kazandırmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade
etti.

Proje Rota Kapsamındaki Köylerde Büyük Heyecan Uyandırdı

Saha ekibinin 10 günde 300 km yürüyerek 1.600 km alanı taradığını, yürüyüş rotası üzerindeki bütün tarihi, doğal, kültürel değerlerin not alındığını, köy ekibinin ise 50 köy bir belediye ile görüşmeler yaptığını aktaran Proje Genel Koordinatörü Ali Öztüfekçi; ''Şu anda fizibilitesini tamamladığımız 300 km’lik rotanın tamamı 600 ile 800 kilometre arasında. Çanakkale merkezden başlayıp Kazdağları etrafında geniş bir yay çizerek Lapseki, Gelibolu, Bolayır'dan geçip Bozcada ve Gökçeada'yı kapsayacak şekilde çok geniş bir coğrafyayı kapsıyor. 19 etap ve 3 bölümden oluşan Troas Kültür Rotaları Projesi; fizibilitenin ardından ilk bölümün uygulaması da 2 yıl sürecek. 600 kilometrenin tamamlanması, tespiti, tabela, işaretlendirme, haritalandırma ve tanıtım alt yapılarının hazırlanması en az 5 yıllık bir süreci kapsıyor.'' açıklamasında bulundu.

Projenin ilk günden itibaren Valilik tarafından desteklendiğini, yerelde sunum yapılan bütün paydaşların, Troya Yılı İcra Komitesinin, STK'lar, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, GMKA, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Gelibolu Tarihi Savaşlar Alan Başkanlığı, İl Milli Parklar Müdürlüğü, Marmara Orman Araştırma Enstitüsü, Orman İl Müdürlüğü, rotaların geçtiği bütün Kaymakamlık, Belediye ve muhtarlıkların da aynı işbirliği içinde olduğunu verdiğini Öztüfekçi; “Projeyi güçlendiren bu destekler için herkese teşekkür ediyoruz.'' dedi.

Troas Kültür Rotalarının geçeceği köylerin mevcut durumları, yöre halkının nasıl kalkınacağı ile ilgili alt yapı çalışmalarıyla paralel yürüttükleri 50 köy ve 1 belde ziyaretinde gerçekleştiren yarı yapılandırılmış anket ve SWOT analiz çalışmalarının köy halkında geleceğe yönelik büyük umut yarattığını aktaran Öztüfekçi; “Köylerde bir heyecan oluştu, eğitim ve üretmeye hazırlar. Bu da bize heyecan veriyor.'' şeklinde konuştu.

Çanakkale’nin En Büyük Turizm Kalkınma Projesi

Çanakkale Rehberler Odası (ÇARO) Kurucu Başkanı ve TUREB Yönetim Kurulu Üyesi Adem Biçer ise proje ilgili şu açıklamada bulundu: “Hem saha ekipleri hem de köy ekibi çalışmalarında bulunmuş bir turizmci olarak bu projenin Troya Müzesi ile başlayan süreçte Çanakkale'nin en büyük turizm kalkınma projesi olduğunu söyleyebilirim. Troas Kültür Rotaları üzerinde bulunan köylerimizin yürüyüşçüler için ürettikleri yiyecek ve içecekleri, hediyelik eşyaları satarak gelir elde etmelerini amaçlıyoruz.''

2018 Troya Yılı Türk Turizminin Hikayesi Oldu

Troya 2018 yılının en büyük projesinin Troya Müzesi olduğunu belirten Çanakkale Valisi Orhan Tavlı; “Troya müzesinin yakmış olduğu kıvılcımla bu tür çalışmalar katlanarak devam edecek. Troya Müzesi'nin merkeze alınarak 5 yıllık çalışma olan Troas Kültür Rotaları projesiyle de Çanakkale Rehberler Odası, kurumlar, köyler, ilçeler, belediyelerin oluşturduğu sinerji ile her köyün ayrı bir özelliği insanlığa sunulacak. Bu projenin en güzel tarafıdır. Bölgede var olan doğal, kültürel tarihsel zenginliklerin farkındalığının daha da artırılması gündeme getirecek. Bu tür projeler bu anlamda çok önemli. Troya Müzesi, Troya Yılı ve Troas Kültür Rotaları Projesi; doğunun ve batının Anadolu topraklarında Çanakkale'de buluşmasını sağlayacak. Troya Yılı sadece Çanakkale'nin değil, Türk turizminin hikayesi oldu.'' dedi.

10 günde 300 kilometre yürüyen Troas Kültür Rotaları saha-köy ekibi ise bölgenin tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerinden çok etkilendiklerini, yeni yer ve alanlar keşfettiklerini, olağanüstü deneyimler kazandıklarını, böylesine çok katmanlı ve özel bir projede yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ettiler.