Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

Tasarımdan Üretime Atölyesi Açıldı

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) “Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı” projesi kapsamında kurulan "Tasarımdan Üretime” tasarım-beceri atölyesi Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde yapılan açılış töreniyle faaliyete geçti.

Açılış törenine İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, İş Kurumu İl Müdürü Nazım Balcı, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. Abdullah Güç, Balıkesir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Cemal Bölücek, Eğitim Fakültesi Dekanı Mehmet Baştürk, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür V. Halil İbrahim Koyuncu, kurum müdürleri ve idarecileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik gerçekleştirdi. Açılışın gerçekleştirilmesinin ardından oluşturulan atölye incelenerek öğrencilerin yaptıkları çalışmalar hakkında misafirlere bilgilendirmeler yapıldı.

Mesleki Eğitimin Kalitesi Artacak

Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında kurulan atölyede; VR-AR prototipleme yazılımı, robotik ekipmanlar, 3D yazıcı ve tarayıcı ve sanal gerçeklik ekipmanlarıyla eğitim veriliyor. Güney Marmara Bölgesinin yenilikçi model ve yöntemler kullanımıyla mesleki eğitim kalitesini artırılarak, bölgenin beşeri sermayesinin beceri ve yetkinliklerinin geliştirilmesine katkı sağlaması amaçlanan projede bölgedeki mesleki ve teknik eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin eğitimde yenilikçi model ve yöntemler kullanarak alan yeterlilik ve niteliklerinin arttırılması hedefleniyor.

İlçedeki öğretmen ve öğrencilerin 3 boyutlu modelleme ve tasarım becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmaların yapıldığı eğitim merkezinde, mesleki ve teknik eğitim kurumlarında eğitim kalitesinin arttırılması ile mesleki eğitime devam eden öğrencilerinin temel yetkinliklerinin geliştirilmesine katkı sağlanmasına; iş dünyası ve mesleki eğitim veren kurumlar arasında işbirliğini geliştirerek, üretim ve ürün geliştirme alanında yetenekli öğrencilerin bölgedeki ihtiyaç duyulan sektörlere yönlendirilmesine; mesleki ve teknik eğitim öğrencilerinin kişisel ve sosyal yönlerinin geliştirilmesine katkı sağlanacak.

Bu kapsamda ilde ilk olan projede 3 boyutlu yazıcılar vasıtasıyla somut çıktılara dönüşmesi yapılan tasarımların yer aldığı proje sergisinin gezilmesiyle program tamamlandı.

1000 Öğrenci ve 8 Kurum Projeden Faydalandı

Proje kapsamında şu ana kadar 1000 öğrenci bu projeden doğrudan faydalanmıştır. Yine proje kapsamında tüm öğrencilere ve akademisyenlere 6 adet 24 saatlik eğitim verilmiştir. Tasarım eğitim merkezi ve üretim eğitim merkezi olmak üzere 2 adet ortak kullanım alanı oluşturulmuş ve 8 kurum bu merkezden faydalanmış durumdadır.