Haber Galerisi

Rüzgar Enerjisinde Güney Marmara Lider

22 Ağustos 2016

Enerjide kaynakları çeşitlendirmeye çalışan Türkiye, rüzgar enerjisine de önemli yatırımlar yapıyor. Bu yılın ilk yarısında 428 megavatlık rüzgar santrali daha devreye alındı ve toplam kurulu güç 5 bin megavatı aştı.

Türkiye’nin rüzgar enerjisinde kurulu gücü bu yılın ilk altı ayında 428 megavatlık (MW) santralin işletmeye alınmasıyla toplamda 5 bin 146 megavata yükseldi.

Türkiye’nin Lideri Balıkesir

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) altı ayda bir açıkladığı Rüzgar Enerjisi İstatistikleri Raporu yayımlandı. Rapora göre, işletmedeki rüzgar enerjisi santrallerinin (RES) kurulu güç bakımından yüzde 75’i Ege ve Marmara bölgelerinde bulunuyor. Yılın ilk yarısında il bazındaki sıralama değişmedi, Balıkesir’in 970 megavatla birinci olduğu rüzgar enerjisinde, 936 megavatla İzmir ikinci, 575 megavatla Manisa üçüncü sırada yer aldı. İlk altı ayda 428 megavatlık santralin işletmeye alınmasıyla, toplam kurulu güç 5 bin 146 megavata ulaştı.

Çanakkale İnşası Başlamamış RES’lerde İlk Sırada

İnşaatı başlamamış 86 adet lisanslı RES’in toplam kurulu gücü 3 bin 244 megavatı buldu. Bölgelere göre dağılımında bin 672 megavatla Marmara ilk sırada, 683 megavatla Ege ikinci, 352 megavatla da İç Anadolu Bölgesi üçüncü sırada yer aldı. İnşaatı başlamamış RES’lerin illere göre dağılımında ise 456 megavatla Çanakkale ilk sırada yer aldı, bunu 236 megavat ile Konya ve 219 megavat ile Balıkesir izledi. Geçen yılın sonunda 5.5 milyon hanenin elektriği rüzgardan karşılandı. Bu yılın ilk yarısında ise buna 500 bin hane daha eklendi ve bu sayı 6 milyona ulaştı. Raporda, “Geçen yılın sonunda İstanbul ve Ankara büyüklüğündeki bir şehrin elektriği rüzgardan karşılanırken, 2016 yılı ortalarında bunlara bir de Mersin şehri eklendi” ifadesi kullanıldı.

İnşası Süren 54 Santral Var

Türkiye’nin rüzgar enerjisinde kurulu gücü 2015’te 956 megavatlık santralin işletmeye alınmasıyla toplamda 4 bin 718 megavata ulaşmıştı. Halen inşaası devam eden 54 rüzgar enerji santralinin toplam kurulu gücü ise bin 485 megavat civarında bulunuyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..