Haber Galerisi

Portekiz Heyetinden Bir Ziyaret de Çanakkale’ye

03 Şubat 2017

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) ve Portekiz’in Castelo Branco bölgesinde faaliyet gösteren InovCluster Gıda Kümesi ile ortaklaşa yürütülen Güney Marmara Gıda Kümesi Projenin tamamlanmasına az bir zaman kala Portekiz heyeti, Balıkesir’den sonra Çanakkale’de de Vali Orhan Tavlı ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın konukları oldular.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Güney Marmara Gıda Kümesi Projesinin ortaklarını makamlarında ağırladılar. Projenin kapanışının ardından yeni projelerin de hayata geçirilmesini sağlamak amacıyla bir dizi temaslarda bulunan heyetin ziyaretlerine GMKA Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım Özek ile InovCIuster Gıda Kümesi Temsilcilerinin yanı sıra, proje temsilcileri katıldı. Ziyaretlerin ardından Çanakkale’de bir otelde proje ve gıda temsilcilerinin katıldığı kahvaltılı bir toplantı da gerçekleşti.

Öncelikle projeye ilişkin bilgi veren GMKA Genel Sekreter Vekili Kasım Özek, yaklaşık 167 bin avroluk projenin ortakları arasında Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Balıkesir Ticaret ve Sanayi Odası ile InovCIuster temsilcilerinin bulunduğunu kaydetti. Özek, "Nihai hedefimiz, Güney Marmara'da, yani Çanakkale ve Balıkesir'de kurumsal kimlik kazanmış, kendi ayakları üzerinde durabilen gıdacılarımızın bir arada bulunduğu bir projeydi. Projenin kapanışı da aslında bir başlangıçtı" diyerek, yeni projelerle uluslararası gıda kümesi ağına bağlanmayı hedeflediklerini söyledi.

Ziyaret için teşekkürlerini ileten Başkan Gökhan ise, "Gıda kümesi anlamında en doğru seçimlerden birinin Portekiz olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu yörenin, yani Çanakkale ve Balıkesir'in tarımda en önemli üç unsuru bulunuyor; zeytin ve zeytinyağı, süt ve süt ürünleri ile meyvecilik. Dolayısıyla bizzat yaptığım gezilerde de gördüm ki, Portekiz'de zeytincilik başta olmak üzere tarımda oldukça iyi konumdalar. Hem hammadde üretimi hem de işlenmesi konusunda ileri teknolojiye sahip olduklarını biliyorum. Dolayısıyla bu ilişkinin bir başlangıç olmasını ve sürmesini, projelere ve işbirliklerine dönüşmesini temenni ediyorum. Bizim de gayret göstermemiz önemli. Bu konuda rehberlik edip, üretim aşamasında da işbirliği gayretinde olmamız lazım. Projenin Türkiye, Güney Marmara ayağında kendi iç organizasyonumuzu tamamlamak, uzmanları, ziraat fakültelerini, gıdacıları katmak lazım" diye konuştu.

Projeye ve güncel konulara ilişkin karşılıklı sohbetin gerçekleştiği ziyaretin sonunda Başkan Gökhan, konuklarına hediye takdiminde bulundu. Portekiz heyeti, proje kapsamında daha önce de Balıkesir ve Çanakkale’ye ziyarette bulunmuşlardı. Proje kapanışı münasebeti ile tekrar yurda gelen heyet, Balıkesir ve Çanakkale’de yapmış oldukları temas ve ziyaretlerinden sonra Portekiz’e döndü.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..