Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

Pandemi Sonrası Balıkesir Turizmi Masaya Yatırıldı

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Balıkesir Turizm Buluşmaları’ koordinasyon toplantılarının ilki Ayvalık’ta düzenlendi. Yerel yönetimler ile turizm sektör temsilcilerini bir araya getiren ve ilçelerdeki turizm geleceğinin masaya yatırıldığı toplantıda, pandemi sürecinin turizme etkileri ve Balıkesir turizminde büyüme stratejileri ele alındı. 

Cunda Uygulama Oteli’nde gerçekleştirilen toplantıya; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yücel Yılmaz, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, İl Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, Ayvalık, Burhaniye, Edremit, Gömeç, Havran, Sındırgı belediye başkanları, Balıkesir Üniversitesi öğretim görevlileri, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan İskender ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Toplantıda pandemi sürecinin turizme etkileri, Balıkesir turizminde büyüme stratejileri, turizmin çeşitlendirilmesi, alternatif turizm kaynakları, kent genelinde turizmin 12 aya yayılması için öneriler, turizmde dijitalleşme, turizm faaliyetleri önerileri tartışıldı.

Hepimiz Balıkesir İçin Çalışıyoruz

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz yaptığı konuşmasında, “Belediye başkanlarımızla konuştuğumuz projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Çok farklı siyasi partilerden arkadaşlarımız var. Hepimiz Balıkesir için çalışıyoruz. Siyasetsiz bir anlayışla körfezimize hizmet etmeye çalışıyoruz. Sizler de birbirinizi tanıyın, sorunları belirleyin. Sorunlar masada konuştukça çözülebilir. Tüm çabamız Balıkesir’de 12 ay turizmi nasıl yapabiliriz” dedi.”

Toplantıda konuşan Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş; Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) ile birçok sivil toplum kuruluşunun ortak çalışmaları neticesinde EDEN (Avrupa Seçkin Destinasyonlar) yarışmasında birinci olan Balıkesir için yurt içi ve yurt dışında yapılacak olan tanıtım çalışmalarının iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğinden bahsetti.

Edremit Belediye Başkanı Hasan Selman Arslan da aynı kapsamda Edremit’in içerisinde bulunduğu rotanın zeytin ile ilgili olduğunu ve bunun öneminden söz etti. Toplantıda turizm sezonunun on iki aya yayılması da gündeme getirildi. Buna göre kısa süreli deniz turizmi yerine, gastronominin, tarihi doku ve doğal güzelliklerin ön plana çıkartılabileceği bir çalışmanın yapılması konusunda fikir birliğine varıldı.