Haber Galerisi

OSB Güneş Enerjisi İle Arınacak

07 Haziran 2016

GMKA tarafından desteklenen proje ile Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde atık su arıtma tesisinin çalışması için gerekli olan elektrik, güneş enerjisi ile sağlanacak.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) desteği ile Balıkesir OSB’de güneş paneli tarlasına dönüşen alanda 2 bin 400 panel olacak. 9 dönümlük bir alan üzerine kurulan panallerin yerleştirilmesine başlandı.  GMKA izleme uzmanı Ertuğrul Burak Meriç, “Organize Sanayi Müdürlüğümüz, kendi öncelikleri ile ajansımızın önceliklerini örtüştürerek bir projeye yaptı. Proje 2015 yılında destek almaya hak kazandı. Proje ile yıllık 830 megawatt gücünde bir üretim hefefleniyor. 9 dönümlük arazi içindeki panellerin anlık üretimi ise 600 Kw olacak. Yıllık, güneşli yıl sayısına bağlı olarak 832 megawattlık bir enerji hedefleniyor. Atık su arıtma tesisinin yıllık tüketimi ise bin 440 megawatt civarında. Elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 60’ını güneş enerjisinden karşılanması hedeflenmektedir” dedi. OSB Müdürlüğü’nde görevli Çevre Mühendisi İsmail Vatman, “Projemizi GMKA ile yürütüyoruz. 2 bin 400 adet panel kullanılmaktadır. Su arıtma istasyonunun enerjisini buradan karşılayacağız. İlerleyen dönemlerde kapasite arttırımı ile enerji kapasitesini de arttırabiliriz. Projenin bedeli ise 2 milyon 400 bin TL’dir” şeklinde konuştu.

Haziran ayı sonunda bitecek proje ile sanayi tesislerinin suyu güneş enerjisinden elde edilen elektrik ile arıtılmaya başlanacak. Hayata geçecek proje ile de yine bu konuda elektriğe ihtiyaç duyan sektörlere enerji boşluğunu dolduracak alternatif bir örnek olacak.     

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..