Haber Galerisi

Misya Yürüyüş Yolları Tanıtıldı

19 Aralık 2017

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA), Balıkesir Valiliği, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve iştirakçi belediyeler işbirliği ile ilde ormanlık alanlarda doğa yürüyüşü yolları ve seyir terasları yapılarak doğa sporlarına yönelik altyapı çalışmalarının artırılmasıyla sosyal imkanların geliştirilmesi ve eko turizm potansiyelinin artırılması düşünülerek planlanan Misya Yürüyüş Yolları Projesi kapsamında; Edremit, Erdek, Dursunbey, Gömeç, İvrindi, Kepsut, Sındırgı ve Susurluk’ta toplam 22 adet yürüyüş rotası oluşturularak, 3 adet ahşap seyir terası yapıldı. Bu yolların tanıtımı içinde Balıkesir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, doğa kulüpleri işbirliği ile tanıtım amacıyla doğa yürüyüşleri gerçekleştiriliyor.

MİSYA yürüyüş yolları tanıtım etkinlikleri ise Sındırgı Belediyesi ev sahipliğinde Sındırgı Cüneyt Vadisi doğa yürüyüş parkurunda son buldu. Herkesin rahatça yürüyebileceği 4,3 km uzunluğunda oluşturulan parkur geçtiğimiz günlerde yaklaşık 300 doğa severe ev sahipliği yaptı. Her kesimden kulüplerin ve vatandaşların katılımı ile gerçekleşen 8,6 km lik doğa yürüyüşüne katılanlara Sındırgı Belediyesi tarafından, odun ateşinde çay ve kumanya ikramında bulunuldu.

BALDAK, Balıkesir Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, FEKAL, İnebey Anadolu Lisesi, İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi, KAZDAK, İlim Yayma Cemiyeti, Sancak Derneği, SIN-DOST, Yağcıbedir Yörükler Derneği, Sındırgı Belediyesi ve diğer kurum kuruluşlardan bireysel katılımcılarla birlikte yaklaşık 300 kişi ile Misya yürüyüş yolları projesinin final yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşte Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş ve eşi Yaşiye Yavaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, Belediye Başkanı yardımcısı Halil Aldemir, meclis üyeleri ve protokol üyeleri de yer aldı.

“Tüm Doğa Severleri Sındırgı’ya Bekliyoruz”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı Balıkesir’de turizmi 12 ay boyunca canlandırmayı hedeflediklerini, Sındırgı’nın da doğal ve tarihi güzellikleri ile önemli bir yer aldığını belirtti. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş ise “Sındırgı A’dan Z’ye her türlü imkana sahip. Özellikle doğası ile doğal şehir unvanını taşıyan bir yer. Termal turizm kaynaklarının yanında doğa sporları da turizme önemli bir katkı sağlıyor. MİSYA yürüyüş yolları kapsamında Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Valiliğimiz ve Belediyemiz işbirliği ile oluşturulan 3 tane de yürüyüş parkurumuz var. Çeşitli gruplarımız geliyor, güzel etkinliklere ev sahipliği yapılıyor. Tüm doğa severleri ilçemize bekliyoruz. Belediye olarak her türlü desteği bugün olduğu gibi her zaman vermeye hazırız.” dedi.

Yürüyüş parkurun başlangıç noktasında bulunan tarihi kemer köprü üzerinde hatıra fotoğrafı çekimi ile başladı. Kızıl çam ormanlarının içerisinde çay kenarında bulunan parkur doğa dostlarının olduğu kadar, fotoğrafçıların da oldukça ilgisini çekiyor. Basit bir parkur olması sebebi ile herhangi bir hazırlık gerektirmeksizin doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Zorlu parkur isteyenler için Sındırgı’da MİSYA yürüyüş yolları kapsamında oluşturulan 3 parkur daha bulunuyor.

Her kesimden vatandaşın katıldığı yürüyüş, zevkli bir şekilde son buldu.   

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..