Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

“Minik Eller Hayata Hazırlanıyor” Projesi Çocuklarla Buluşmaya Gün Sayıyor

Minik Eller Hayata Hazırlanıyor projesi kapsamında; yerleşik ve mevsimlik tarım işçilerinin yoğunlukta olduğu; Ayvacık, Bayramiç, Ezine, Yenice ve Lapseki ilçelerinde işçilerin okul öncesi çağındaki çocuklarının eğitim hedeflenen projede yapım işleri ilerliyor.

2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA)’na sunulan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından desteklenmeye uygun görülen “Minik Eller Hayata Hazırlanıyor” isimli proje kapsamında çocukların tüm gelişim alanlarını desteklemek ve okul öncesi eğitim kurumlarından yararlanmalarını sağlamak amacıyla prefabrik yapılar inşa ediliyor.

3-6 Yaş Aralığındaki Çocuklar Eğitime Kavuşacak

Projede Çanakkale’nin tarımsal faaliyetlerin yoğunlukta olduğu beş ilçesinde, tarımsal faaliyetlere katılan yerleşik ve mevsimlik tarım işçilerinin, eğitimden uzak kalan 3-6 yaş aralığındaki çocukların okul öncesi eğitim kurumlarına devamlılıkları sağlanarak, kurumlardan ücretsiz olarak yararlanmalarına destek verilmesi amaçlanıyor.

Yerleşik tarım faaliyetlerinde bulunan kırsal alanda yaşayan halkın yaşam standardı ve üretim miktarı artıracak proje; Ayvacık, Bayramiç, Ezine, Lapseki ve Yenice ilçelerinde belirlenen alanlarda kurulacak yapılarda çocuklara eğitim verilecek. Buralarda çocukların gelişim süreçleri alanında uzman kişiler tarafından takip edilerek ailelere çocukları hakkında bilgi verilerek, aynı zamanda başta aileler olmak üzere projenin uygulandığı bölgelerde tüm halk tarafından eğitimin değerinin kavratılmasına katkı sağlanacak.

Proje sayesinde çocuklarını güvenli, sağlıklı ve huzur dolu eğitim merkezine gönderen ebeveynlerin ekonomik hayata katkıları ve istihdamı artacağından uzun vadede ulusal kalkınma hedeflerine katkı sağlanacağı öngörülüyor.

Toplam bütçesi 2.069.468,00 TL olan SOGEP projesinin 1.600.000 TL'lik tutarı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından finanse ediliyor.