Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

Mesleki ve Teknik Eğitim İçin Balıkesir El Ele Verdi

Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Balıkesir Sanayi Odası ve Balıkesir OSB arasında "Mesleki ve Teknik Eğitimde İşbirliği Protokolü" için düzenlenen imza töreni, Vali Ersin Yazıcı'nın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğünün 2019 yılı Mesleki ve Teknik Eğitim Teması kapsamında Mesleki Eğitimin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve kalitesinin artırılması hedeflerine katkı yapmak amacıyla mesleki ve teknik eğitim paydaşları arasında farkındalık yaratmasına yönelik "Mesleki ve Teknik Eğitimde İşbirliği Protokolü" imza töreni yapıldı.

Balıkesir Valiliği, Balıkesir Üniversitesi, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Balıkesir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Balıkesir Sanayi Odası ile Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı arasında imzalanan bu protokol sayesinde Güdümlü Proje Desteğinden faydalanarak kurulan Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezinde gerekli mesleki eğitimler kesintisiz bir şekilde verilmesi planlanıyor.

Merkezin Nisan 2020’de Hizmete Açılması Planlanıyor

Balıkesir Organize Sanayi Bölge Müdürü Mesut Eray programda yaptığı konuşmasında, "Bu merkez sayesinde Balıkesir de belirlenen meslek dallarında mesleki belgelendirmenin yapılması, mezun durumda olup herhangi bir işte çalışmayan kişilere meslek edindirme kursları aracılığıyla nitelik kazandırılması, bölgedeki işletmelerde endüstriyel otomasyon kabiliyetinin artırılması, bölgedeki teknolojik üretim kapasitesinin ve personel verimliliğinin artırılması hedeflendi. Mart 2020 sonuna kadar yapılanmayı tamamlayıp Nisan 2020 ikinci haftasında açılışını planlıyoruz." şeklinde konuştu.

“Meslek Liselerimizin Öğretmenleri ve Öğrencileri Bizim En Kıymetlilerimiz”

İmza töreninde her iki Bakanlığımızın da çocuklarımızın mesleki eğitime yönlendirilmesi, okullarımızın standartlarının artırılması ve bu konuda farkındalık oluşturulması açısından yaptıkları işbirliğinin ülkemizin, bölgemizin ve İlimizin nitelikli iş gücüne dolayısıyla üretime ve kalkınmaya büyük katkısı olacak bir işbirliği protokolü oluşturduğuna değinen Vali Ersin Yazıcı, "Hedeflere layıkıyla ulaşabilmek için bakanlıkların, kamunun, üniversitelerimizin ve iş dünyasının desteği çok önemli. Projenin takibi konusunda hepimiz üstümüze düşeni yaparsak, mesleki ve teknik eğitimde 'ara eleman' ifadesinin kalktığını göreceğiz. Büyüyen bir Türkiye. İhracatını arttıracak olan bir Türkiye. Üreten bir Türkiye ve bunların hepsini yapabilmek için nitelikli insan gücüne sahip bir Türkiye. Nerde bu insan gücü: Meslek liselerimizde. Türkiye ihracatını büyütecek olan daha fazla ve daha kaliteli üretecek dünyada söz sahibi olacak olan gençlerin geleceği burada. Meslek liselerimizin öğretmenleri ve öğrencileri bizim en kıymetlilerimiz. Bizim gençlerimiz meslek liselerinde çok güzel işlere imza atıyor.” diye konuştu.

“Eğitime Yapılan Yatırım, Geleceğe Yapılmış Yatırımdır”

Meslek liselerinin % 80-90'ını bizzat ziyaret ettiğine değinen Yazıcı,  “Meslek liselerinde öğretmenleri ve öğrencileri ile buluşmuş birisi olarak söylüyorum. Ben öğrencilerimize, öğretmenlerimize güveniyorum. Bu şehrin geleceği için öncelikle meslek liselerinin doğru hazırlanması gerektiği kanaatindeyim. Bu şehrin sanayisi 5-10 yıl içinde bugünün en az 2-3 katına çıkacak. Eğitim ve öğretim kalitesi bizleri yakından ilgilendiriyor. Çünkü bizim en büyük gücümüz iyi yetişmiş, çağın gerektirdiği bilgilerle donanmış genç nüfusumuzdur. Genç nüfusumuz ne kadar iyi yetişirse, ne kadar iyi eğitim alırsa ülkemizin geleceği de o kadar güçlü olacaktır. Üretim yapmanın, bir şeyler üretmenin bu ülke için ne kadar değerli ve faydalı olduğunu, kendilerinin geleceği için ne kadar önemli olduğunu çocuklarımıza çok iyi anlatmamız lazım. Bu okullar ülkemiz için çok önemli okullardır. Gelecekte üretim yapacak, ülke ekonomisine katkı sağlayacak ve kendi hayatını kazanabilecek çocuklar bu okullarda yetişiyor. Eğitime yapılan yatırım, geleceğe yapılmış yatırımdır." ifadelerini kullandı.

Protokolde emeği geçenleri kutladığını ifade eden Vali Ersin Yazıcı, herkese başarılar diledikten sonra Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Nazım Balcı, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu, Balıkesir OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Bekki ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Genel Sekreteri Abdullah Güç ile birlikte protokole imza attı. Protokol imza töreni sonrasında Vali Ersin Yazıcı ve beraberindekiler BALOSB Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezini ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı.

Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Nitelikli İş Gücü Potansiyeli Oluşturacak

BALOSB Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi 1.600 m2 kapalı alanı olan içerisinde 5 atölye ve 5 dershane bulunacak şekilde inşa edilmiştir. Bunlar; endüstriyel otomasyon atölyesi, yenilenebilir enerji atölyesi, metal teknolojisi atölyesi, makine teknolojisi atölyesi ve temel mekanik atölyesi olacak. İleri teknolojik ürünlerin üretilebilmesine büyük kolaylık sağlayacak endüstri 4.0'a geçiş süreci ile Balıkesir'de bulunan meslek liseleri ve Balıkesir Meslek Yüksek Okulu öğrencileri endüstriyel tasarıma dayalı eğitim görecek, teori ve pratik bir arada gerçekleşmiş olacak. Sanayicinin fikri daha hızlı ürüne dönüştürülebilecek. Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezinde; fabrikaların ihtiyaç duyduğu branşlardaki elemanlara kurslar verilerek nitelikli iş gücü potansiyeli oluşturmak hedefleniyor.

Merkezin kurulma amacı; Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine, Organize Sanayi Bölgesinde faaliyette olan fabrika çalışanlarına, örgün eğitim dışında kalmış, herhangi bir mesleği olmayıp, meslek sahibi olmak isteyenler için uygulamalı eğitim ihtiyacı olan üniversite öğrencilerine yönelik mesleki eğitimlerin verilmesi ve belgelendirilmesini kapsıyor. Ayrıca bu merkezin Mesleki ve Yeterlilik Kurumu Sınav ve Belgelendirme Merkezi olarak kullanılması için başvuru süreci de başlatılmış durumda.