Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

Mesleki Eğitimle Geleceğimiz Sağlıklı Olacak

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) "Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı" kapsamında Balıkesir Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde kurulan "Ev Tipi Yoğurt Üretim Tesisi" ve "Doğal Oyuncak Yapımı Atölyeleri"nin açılışı görkemli bir törenle gerçekleştirildi.

Açılış törenine; Balıkesir Valisi Sayın Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekili Belgin Gökçe Uygur, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Albay Veysel Fidan, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik, Halk Eğitim Müdürü Süreyya Eray, İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Balıkesir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birlik Başkan Vekili Hasan Yıldız, GMKA yetkilileri, Hayırsever Fahri Kiraz, idareci, öğretmen ve öğrenciler katılım gösterdi.

 “Meslek Lisesi Mezunlarına Bu Ülkenin Çok İhtiyacı Var”

Vali Yazıcı, "Bu okulda çocuklarımız mesleki eğitimlerini tam olarak alıyor. Çalışma hayatına atıldıklarında da gördükleri eğitim sayesinde ne yapacaklarını bildikleri için başarılı oluyorlar." diye devam eden Vali Yazıcı, "Meslek lisesi mezunları hemen iş buluyor. Eğitimine devam etmek isteyenler yüksekokulda eğitimlerini sürdürüyor. Bu okullarımız, Türkiye'nin geleceğinde ve çalışma hayatının ihtiyaç duyduğu nitelikli ve donanımlı genç işgücü yetiştirilmesinde çok önemli olduğunu bir kere daha vurguluyorum. Meslek lisesi mezunlarına bu ülkenin çok ihtiyacı var. Milli Eğitim Bakanlığımız son yıllarda mesleki ve teknik eğitimin kapsamını genişletmek ve niteliğini yükseltmek için çok büyük gayret göstermektedir. Kalifiye eleman yetiştirmek için de işletmelerle işbirliği çok önem arz ediyor." diye konuştu.

“20 İlçemizdeki Meslek Lisemizde Çok Önemli Atölyeler Kurduk”

Açılış töreninde konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ise “Sayın Valimizin ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın çok büyük destekleri ile 20 ilçemizdeki meslek lisemizde çok önemli atölyeler kurduk. Bu atölyelerin her birinde öğrencilerimiz kendi alanlarında en iyi şekilde yetişmekte ve bu ülkenin iş gücüne, sanayisine katkı sunmanın gururu ve mutluluğunu yaşamaktalar. Bugün Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz bünyesinde açılışını gerçekleştireceğimiz "Ev Tipi Yoğurt Üretim Tesisi" de bunların en önemlilerinden biri. Başta Valimiz Sayın Ersin Yazıcı beyefendi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum.” dedi.

“Proje, Hem Okula Maddi Destek Hem de Öğrencilere Uygulamalı Eğitim Verilmesine Katkı Sağlanacak”

Okul Müdürü Fatmagül Çelik ise yaptığı konuşmada “Okul bünyesinde "Geleceğim Sağlık Olsun" projesi kapsamında gıda laboratuvarında öğrenciler doğal ve katkısız yoğurt ve süt ürünleri üretmeye başladılar. Üretimin her aşaması okulun bünyesinde yapılırken üretilen ürünler satışa çıkarılarak hem okula maddi destek hem de öğrencilere uygulamalı eğitim verilmesine katkı sağlanacak. Projemizde, Gıda Teknolojisi ile Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümlerimiz birlikte çalışmışlardır. Gıda Teknolojisi bölümü, sağlığımız açısından tüketimi son derece önemli bir yere sahip olan yoğurdu, sağlıklı, güvenli, doğal olarak üretmeyi; Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümümüz ise 0-72 ay çocuklarına, uzun süre kullanılabilen, nesilden nesile aktarıbilecek, sağlık prensipleriyle üretilmiş, doğal oyuncak yapımını amaçlamıştır.” diye konuştu.

Çelik, “Bizler, bu amaçların yanı sıra, öğrencilerimizin, aldıkları teorik eğitimleri uygulamaya geçirmelerini, okul ile olan bağlarını kuvvetlendirmeyi, tüketen bireyler yerine üreten bireyler olmalarını, ürettiklerinden bir kazanç sağlamalarını, yaptıkları uygulamalar sonucunda da okulumuzdan mezun olduklarında sektörde iş arayan değil, iş için aranan ara eleman haline gelmelerini hedefledik.” diyerek törene katılım sağlayan ve projede yer alanlara teşekkür etti.

“Geleceğim Sağlık Olsun” projesinde Çocuk sağlığını korumak isteyen Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz doğal oyuncak üretimine de başlayarak proje kapsamında yapılan birbirinden ilginç doğal oyuncakları ziyaretçilerin beğenisine sundu.

Programda, proje bilgilendirme sunumlarını okulun Gıda Teknolojisi Alan öğretmeni Semih Kanatlar ve Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölüm öğretmeni Emel Algın yaptı.