Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

Mesleki Eğitim “Okul-Sektör İş Birliği” İle Gelişecek

Balıkesir Valiliği koordinasyonluğunda ve Balıkesir Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde, Balıkesir'de eğitim yapan mesleki ve teknik okullarında sektörle iş birliğini güçlendirmek, sahada ihtiyaç duyulan nitelikli ve vasıflı eleman ihtiyacını istişare etmek amacıyla “Okul-Sektör İş Birliği Toplantısı” yapıldı.

Balıkesir Sanayi Odasında gerçekleşen toplantıya; Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı'nın yanı sıra, Altıeylül Kaymakamı Dr. Oktay Kaya, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem, Balıkesir OSB Müdürü Mesut Eray, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. Abdullah Güç, Sanayi Kuruluşu Temsilcileri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Oda ve Borsa başkanları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Toplantıda özel sektörün bilgi ve birikimlerini meslek liselerine aktarmalarıyla ilgili yapılacak çalışmalar, iş başında yetişme eğitimleri, donatım desteği gibi konular ele alındı.

“İşe Girme Oranlarında Meslek Yüksek Okulu Mezunları Başı Çekiyor”

Açılış konuşmasında Türkiye’de Organize Sanayi Bölgelerinin kurulmasının tarihsel sürecine değinen OSB Müdürü Mesut Eray, Balıkesir OSB hakkında bir de sunum gerçekleştirdi. Eray, “Balıkesir’in en önemli özelliği Marmara ve Ege Bölgesinin tam ortasında yer alıyor. Coğrafi olarak avantajlı olan Balıkesir’i ekonomik olarak da avantajlı hale getirmemiz gerekiyor. Balıkesir; metropol şehirlere yakınlığı, bağlantı yollarının Balıkesir’de kesişmesi ve yapımı süren Çanakkale Köprüsü inşası ile ticari bir merkez olma yolunda ilerliyor. Balıkesir 2017 yılında en fazla yatırım çeken il olma ünvanı kazandı.”

“Organize Sanayi Müdürlüğü olarak Sanayimiz bünyesinde 2019 yılında Meslek Lisesi ve Meslek Yüksek Okulu mezunlarının rakamsal olarak işe girme oranlarında başı çekiyor. Sanayimiz içerisinde Anadolu Mesleki ve Teknik Okulumuz mevcut. Güney Marmara Kalkınma Ajansı güdümlü proje desteği ile müdürlük olarak bir de Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi kurduk. Merkezimizin içerisinde 5 atölye ve 5 dershanemiz var. Birinci önceliğimiz öğrencilerimiz burada atölye eğitimi ihtiyacını gidermek. Milli Eğitim Müdürlüğümüzce yapmış olduğumuz protokolle de burada meslek öğrenmek isteyen vatandaşlarımıza da belgelendirmeli ve mesleki yeterlilik merkezi olarak kullanarak kurslar da açacağız. Bu merkezin Marmara ve Ege Bölgelerinin en önemli eğitim merkezi olacağına inanıyorum. Yakın zamanda proje ziyarete gelen Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri bu merkez için sadece bölgenin değil Türkiye’nin en önemli eğitim merkezlerinden biri olacak demişti” diyerek katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına son verdi.

“Hedefimiz Mesleki Eğitimi Balıkesir’de Konuşur Hale Getirmek”

Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız; “Balıkesir Meslek Liselerimizde 17 bin öğrenci var. Bu toplantı belki de Türkiye’de bu kadar yüksek katılımlı bir okul-sektör iş birliği toplantısı. Amacımız; sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün mesleki ve teknik eğitim yoluyla yetiştirilmesi, kurum, sektör ve iş gücü piyasası aktörleriyle etkili iş birliği yaparak istihdamın güçlendirilmesi. Hedefimiz mesleki eğitimi Balıkesir’de konuşur hale getirmek. Biz şuna inanıyoruz; mesleki ve teknik eğitim sadece Milli Eğitim Bakanlığının değil, Türkiye’nin sorunudur. Bir sloganımız var; ‘Meslek Lisesi Memleket Meselesi’. Bunun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bunu bu zamana kadar tam anlamıyla yerine getiremedik. Artık Meslek Liselerimizde sadece öğrenci değil, iyi bir birey olarak da yetiştirmeliyiz.”

Güney Marmara Kalkınma Ajansı Destekleri ile 28 Okulda Atölyeler Kurduk”

Mesleki Eğitimde Balıkesir'de bir devrim yaşandığını söyleyen Yıldız, "Birçok lisemiz atölyelerine kavuşmuş oldu. Sayın Valimiz nezdinde, Güney Marmara Kalkınma Ajansı destekleri ile 28 okulumuzda atölyelerimizi kurduk.  Artık Meslek Liselerimizden mezun olan öğrenciler nitelikli ve donanımlı olacak. Bu çalışmalar meyvesini verecek. 2023 eğitim vizyonu ile birlikte Bakanlığımızın en önemsediği şeylerden biri Mesleki ve Teknik eğitim. Bu organizasyonda emeği olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Vali Ersin Yazıcı ise konuşmasında, öğrencilerin gelecekte yapacakları işlerde teknik beceri, donanım ve mesleki ahlaka sahip olarak yetişmelerinin önemini belirtti.

“Nitelikli Mesleği Olan Öğrenciler Yetiştirmeliyiz”

Nitelikli bir meslek eğitimi için okul-sektör işbirliğinin artması gerektiğini söyleyen Vali Yazıcı, "Balıkesir'de meslek liselerimizde önceki yıllara göre bir takım gelişmeler ve çalışmalar var. Bizlerin, Milli Eğitim Bakanlığımızın gayretli çalışmalarıyla ilimizdeki mevcut imkânlarımızı geliştirerek mesleki eğitimin daha iyi bir noktaya taşınması konusunda gayretlerimiz var. Bizler zaman zaman gelen talepler, yapılan değerlendirmeler çerçevesinde il istihdam ve mesleki eğitim kurulunda meslek liselerimizde bazı alanlarda yeni bölümler açıyoruz, bazılarını da kapatıyoruz ve belirli bir ivme yakalamaya çalışıyoruz.

“Meslek Liselerinin öğretim programlarının teorisini okullarımızda planlı ve programlı bir şekilde veriyoruz, mesleki ve teknik eğitimde uygulama alanlarında teorinin pratiğe dönüşümünü ise işletmeler yardımıyla sağlamaktayız. Nitelikli eleman yetiştirmek ülke sanayisine katkı sağlamak demektir. Nitelikli mesleği olan öğrenciler yetiştirmeliyiz. Bunun için nitelikli bir meslek eğitimi için okul-sektör işbirliğinin artması gerekmektedir. Karşılıklı iş birliği her iki tarafa da fayda sağlayacaktır. Ben bu toplantının mesleki eğitimi geliştirmesinde önemli bir dönüm noktası oluşturmasını diliyorum. Balıkesir'de kurumlar arasında oluşturduğumuz işbirliğinin bundan sonraki süreçte de daha artarak devam etmesini diliyorum. Bu toplantıya katkı sunan herkese teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Mesleki Eğitim Okul-Sektör İş Birliği Protokolü İmzaları Atıldı

Konuşmaların ardından, sektörlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün mesleki ve teknik eğitim yolu ile yetiştirilmesi, bu amaçla kamu, özel kurum ve kuruluşlarla, sektörle ve iş gücü piyasası aktörleri ile etkili işbirliği yapılarak eğitim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesinin amaçlandığı protokol Vali Ersin Yazıcı, kurum temsilcileri, sanayici ve iş insanlarının imzasıyla gerçekleştirildi. Tören protokollerin imzalanmasının ardından çekilen aile fotoğrafı ile son buldu.