Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

Meslek Lisesi Öğrencileri Koronaya Karşı Dezenfektan Üretiyor

Bandırma Edincik Recep Gencer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okulda üretimini gerçekleştirdikleri 12 çeşit temizlik ürününün yanı sıra korona virüsü salgını ile birlikte el ve yüzey dezenfektanı üretimine başladı.

Balıkesir ve bölgenin dezenfektan ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Bandırma Edincik Recep Gencer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çalışmalarını sürdürüyor. Recep Gençer MTAL ülkemizde yer dezenfektanı üreten 8 il ve 38 okuldan biri olarak yer ve el dezenfektanı üretmeye başladı. Okulda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonluğunda “Mesleki Eğitim” temalı mali destek programı kapsamında Güney Marmara Kalkınma Ajansının (GMKA) sağladığı mali destekle "Memleket Meselesinin Tek Çözümü İstihdam ve Kalifiye Eleman" isimli proje ile kurulan analiz laboratuvarında, daha kaliteli bir üretim için araştırmalar sürüyor.

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde yaklaşık 3 yıldır sıvı deterjan imal edilen Edincik Recep Gencer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde geçen yıl 56 ton üretimle 185 bin liralık ciroya ulaşıldı. Edincik Mahallesi’nde faaliyet gösteren okulun Kimya Teknolojisi Bölümünde döner sermaye yöntemiyle kurulan imalathanede, öğrenciler tarafından 9 çeşit sıvı deterjan üretiliyor. Öğretmenlerinin desteğiyle ürettikleri deterjanları 5, 10 ve 20 kilogramlık bidonlara koyarak satışa hazır hale getiren öğrenciler hem teorik bilgilerinin pratiğini yapma imkanı buluyor hem de harçlıklarını çıkarıyor.

“Meslek Lisesi Mezunlarına Bu Ülkenin Çok İhtiyacı Var”

Daha önce okulu ziyaret eden Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Meslek liselerinin sektörlere büyük katkı sağladığını belirtirken, "Meslek lisesi mezunları hemen iş buluyor. Eğitimine devam etmek isteyenler yüksekokulda eğitimlerini sürdürüyor. Bu okullarımız, Türkiye'nin geleceğinde ve çalışma hayatının ihtiyaç duyduğu nitelikli ve donanımlı, genç işgücü yetiştirilmesinde çok önemli olduğunu bir kere daha vurguluyorum. Meslek lisesi mezunlarına bu ülkenin çok ihtiyacı var. Milli Eğitim Bakanlığımız son yıllarda mesleki ve teknik eğitimin kapsamını genişletmek ve niteliğini yükseltmek için çok büyük gayret göstermektedir. Kalifiye eleman yetiştirmek için de işletmelerle işbirliği çok önem arz ediyor." diye görüş bildirmişti.

“Meslek Lisesi Öğrencileri Ara Eleman Değil, Aranan Eleman”

İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, meslek lisesi öğrencilerinin ara eleman değil “aranan eleman” olarak hem Balıkesir’e hem de Türkiye’ye katkı sunmaya devam edeceğini dile getirirken, okul geçtiğimiz yıl Balıkesir il geneli olan dağıtım ağını yurt geneline yayarak cirolarını artırmayı hedeflediklerini vurgulamıştı. 2017 yılının sonuna doğru üç çeşit deterjanla üretime başladıklarını belirten yetkililer “Müşterilerden gelen talep doğrultusunda ürünler 9 çeşide kadar yükseldi. Ürünlerimizi ‘R&G’ markası adı altında müşterilerimize ulaştırıyoruz. Markamız tescilli, 10 yıllığına patent başvurusu yapıldı ve alındı.” diye konuştu.

Okulda bulunan laboratuvarda Ar-Ge çalışmaları sürdürülüyor. Çamaşır suyu, banyo tuvalet ve yüzey temizleyici, sıvı el ve bulaşık sabunu ile köpük sabun üretimi gerçekleştiriliyor. Okulun yumuşatıcı ile ilgili çalışmaları sürüyor. Tedarik etmek isteyenler okul ile 0266 727 13 17 numaralı telefondan iletişime geçebiliyor.