Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

“Marka Şehir Balıkesir” Projesinde İmzalar Atıldı

Tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle tanınan Balıkesir; gastronomiden turizme, üniversitelerden sanayisine, et ürünlerinden süt ürünlerine, zeytinyağından pirincine çok gelişmiş ve zengin bir şehir. Bu zenginlikleri başta Türkiye olmak üzere tüm dünyaya tanıtmak isteyen Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Sanayi Odası, Balıkesir Ticaret Borsası ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı, güçlerini “Marka Şehir Balıkesir” projesi için birleştirdi.

Projenin protokol imzaları, 9 Ekim Cuma günü gerçekleştirilen bir törenle atıldı. İmza töreni; Vali Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula, Sanayi Odası Meclis Başkanı Erhan Ortaköylü, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Erdoğmuş ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan İskender’in katılımıyla gerçekleştirildi.

“Balıkesir’in Tüm Zenginliklerini Daha İyi Tanıtacağız”

Projenin tüm paydaşlarına teşekkür eden Balıkesir Valisi Hasan Şıldak; “Marka şehir, şehrin kimliğini bulması ve iddiayı dile getiriyor. ‘Ben bir kentim, kırsalımla ve ilçemle, bütün insanımla birlikte hareket ediyorum, güç birliği yapıyorum. Ben ülke ve dünya sahnesinde daha kimlikli, daha güçlü ve kendinden emin adımlarla yürümeye aday bir ilim. Ben varım’ demek anlamına geliyor, bu coşkuyu taşıyor. Balıkesir, bu başlık altında pek çok çalışmayı görecek. Bu projede her şeyden önce reel sektörün yönetimle e lele verip, insanına ve şehrine verdiği değeri en yükseğe taşıma gayreti var. Azim var, irade var, güç birliği var. Hepimiz Balıkesir’in gücünü, potansiyelini biliyoruz. O kadar çok değere sahibiz ki… Bu projeyle bütün zenginliklerimizi daha iyi tanıtacağız. Balıkesir’imize hayırlı olsun” dedi.

“Marja Şehir Olmak, Şehrin Tüm Dinamiklerinin Aynı Hedefe Kilitlenmesiyle Mümkün”

Balıkesir’in bulunduğu konum, ulaşım olanakları, doğal ve mimari yapısı, limanları, yöresel lezzetleri, tarihi ve kültürel değerleriyle bir bütün, yaşayanların her beklentisine cevap verebilecek sağlıklı ve uzun bir yaşam şehri olduğuna dikkat çeken Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise şunları söyledi: “Nihai amacımız, yatırımlarımızı canlandırarak şehrimize daha fazla turist çekmek ve şehrin kalkınmasını sağlamak, vatandaşlarımıza daha iyi hayatlar sunarak onların refahını artırmak, kültür ve sanat noktasında şehre değerli katkılar sağlayabilecek yaratıcı insanları şehirde yaşamaya ikna etmektir. Balıkesir’imizi marka şehir olma yolunda her geçen gün daha çok şahlandırıyor, şehrimizin adını ülkemize ve tüm dünyaya duyuruyoruz. Marka şehir olmak, şehrin tüm dinamiklerinin aynı hedefe kilitlenmesiyle mümkündür. Şehrin üniversitelerinden esnafına, bürokrasisinden siyasetine, basın/medyasından vatandaşına kadar her kesim markalaşmak için dertlenirse, bu hedef gerçekleşir. İyi ki Balıkesirliyiz, iyi ki bu topraklarda yaşıyoruz.”

Projenin İlk Yılı İçin 1.500.000 TL Bütçe Ayrıldı

Projenin sözcülüğünü yürüten Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, projeyle hedeflerinin bölgedeki hizmet ve tesis kalitesi yükselterek Balıkesir’e gelen turist sayısı ve kalitesini artırmak, daha iyi hizmet ve olanaklar sağlayarak memnuniyeti ve böylece kişi başı harcama miktarını artırmak olduğunun altını çizdi. Bir diğer hedeflerinin ise Balıkesir’in coğrafi işaretli ürünleri başta olmak üzere markalaşmasını sağlamak, kente bölgenin ihtiyaçlarına yönelik yeni yatırımları ve yatırımcıları çekebilmek olduğunu belirten Kula, projenin hedeflenen süresinin 5 yıl olduğunu, projenin ilk yılı için yaklaşık 1.500.000 TL bütçe ayrıldığını söyledi. Rahmi Kula, “Marka Şehir Balıkesir” projesinin hem kent hem de kentli kimliğinin daha güçlü bir şekilde inşa edeceğini ve farklı değerlere sahip Balıkesir’i değerler bütünü olarak bir araya getireceğini vurguladı.

Bu Proje Yatırımcıları Balıkesir’e Çekecek

Kula, proje sonrasında 4 ve 5 yıldızlı otel yatırımlarının yanı sıra sağlık sektörüne ve sağlık turizmine yönelik yatırımların artmasının beklendiğini hatırlattı. Projeyle ayrıca kentin yatırım ortamı hakkında farkındalık yaratarak, nitelikli yatırımcıları Balıkesir’e çekmeyi öngördüklerini belirten Rahmi Kula, yapılacak yeni yatırımlarla sanayinin gelişimine ve istihdama önemli bir katkı sağlanacağına dikkat çekti.