Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

Mandıra Değil Meslek Lisesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Geleceğim Mesleğim” teması ile Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından desteklenen Balıkesir Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Gıda Teknolojileri bölümü öğrencileri, 1.5 aylık sürede 6 ton yoğurt üreterek üretilen yoğurdu toplu ve perakende satışa sundu.

Balıkesir'de Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Gıda Teknolojileri bölümünün öğretmen ve öğrencileri üretime katkı sağlıyor. Öğrenciler, okulda kurulan atölyede doğal mayalı yoğurt üretiyor. Öğretmenlerinin öncülüğünde 1 ayda 6 ton yoğurt üreten öğrenciler, toptan ve perakende olarak satış yapıyor.

Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Gıda Teknolojileri öğretmeni ve gıda mühendisi Semih Kanatlar, "Öğrencilerimizle beraber yağlı inek sütü ve doğal yoğurt mayasından üretilen, kütlece en az yüzde 3,5 süt yağı ve yüzde 4 süt proteini içeren, Tarım ve Orman Bakanlığından gerekli izinleri, onayları alınmış, Türk Gıda Kodeksi Fermente Süt Ürünleri Tebliği'ne uygun olarak kaliteli, sağlıklı, doğal, hiçbir şekilde katkı maddesi içermeyen yoğurtlar üretmekteyiz. Şu ana kadar 6 tona yakın yoğurt üretimi yapmış bulunmaktayız. Bu yoğurtlarımız iki farklı ambalajda sunulmakta; bunların bir tanesi 10 litrelik ambalajda Milli Eğitim Bakanlığına bağlı pansiyonlarda kalan öğrencilerimize göndermekteyiz. Diğer kısmı ise 2 kilo olarak perakende halkımıza satış yapmaktayız. Bu projenin amacı; öğrencilerimizin okulda aldığı teorik bilgileri bu üretim tesisinde pratik bilgilere çevirmek ve bu üretilen yoğurtların elde edilen kârlarından öğrencilerimize bir miktar pay ayırmak olup, bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

“Okulumuzda Satış Şubemiz Bulunmaktadır”

Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Teknik Müdür Yardımcısı Fatih Saffet Erciyas, "Burada öğrencilerimizin alanlarında uzmanlaşması için aldıkları eğitimin günlük yaşantılarında, ellerindeki mesleklerine uygulayabilmeleri için eğitim vermekteyiz. Burada öğrenciler doğal, sağlıklı yoğurt üretimine alanında uzman öğretmenlerimizle beraber katılmaktadırlar. Burada üretilen yoğurtlarımızı pansiyonlarımıza, anaokullarımıza toptan şekilde vermekteyiz. Aynı zamanda okulumuzda satış şubemiz bulunmaktadır. Kendi okulumuza gelerek vatandaşlarımız da bu yoğurtlardan satın alabilirler, bundan faydalanabilirler. Atölyemiz Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) desteğiyle kurulmuştur. Milli Eğitim Bakanlığımızın da bize desteği olmuştur burasının kurulmasında ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

“Burada İnsanlar İçin Sağlıklı Yoğurt Yapıyoruz”

Yoğurt üretimine katılan okul öğrencisi Emine Karakaş ise evde şimdiye kadar yoğurt mayalamadığını, atölye sayesinde bunu öğrendiğini belirterek, "Burada insanlar için sağlıklı yoğurt yapıyoruz. Ben daha önce evde hiç yoğurt mayalamadım, burada ilk defa yapıyorum. Normalde böyle iş yapmasını sevmem ama okulda bu işi yapmak hoşuma gitmeye başladı. Bölüm hocamız Semih Kanatlar öğretmenimize teşekkür ederim, okulun da bize sunduğu katkılar için teşekkür ederim" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi