Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

Lapseki’de Mesleki Kalite Artıyor

Lapseki Kaymakamlığı Proje Ofisi tarafından hazırlanan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Geleceğim Mesleğim” teması ile Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından desteklenen, Lapseki İÇDAŞ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde  “Lapseki Geleceğini Şekillendiriyor” isimli proje Lapseki’de mesleki kaliteyi arttırıyor.

Geçtiğimiz günlerde Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ile Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karayolları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bursa Bölge Müdürü Sezgin Küçükbekir, Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, İl Genel Meclis Başkanı Sadık Göğüsgeren, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç ve Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu’nun ziyaret ettiği projede, metal teknolojisi alanında oluşturulan Fiber CNC Lazer Kesim Atölyesinde hem öğrenciler hem de mesleki eğitime erişmede güçlük çeken kesimlere katkı sağlanmaya başlandı.

Öğrenciler, Sanayiciler ve Küçük Esnaflar Projeden Yararlanabiliyor

2019 - 2020 eğitim - öğretim yılında Lapseki İÇDAŞ ÇİB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından desteklenen proje kapsamında kurulan Fiber CNC lazer kesim makinesi atölyesi ile öğrenciler CNC Lazer Kesim Operatörü olarak yetişerek mezun olacak, bununla birlikte bölgedeki sanayiciler ve küçük esnaflar bu cihazın vereceği hizmetten yararlanabiliyor.

Proje kapsamında Çanakkale’de özel sektörde bile bulunmayan büyüklükte ve iş kapasitesine sahip bir Lazer Kesim makinesi sayesinde bölgede bulunan İÇDAŞ başta olmak üzere metal sektöründeki firmalara hem özel üretim yapılabilen hem çalışanlarının da eğitilebileceği bir altyapı oluşturulmuş durumda. Okul öğrencilerinin bu çapta bir makineyi kullanması da hem istihdam edilmeleri açısından hem de pratik eğitimde önemli bir imkana sahip olmaları açısından oldukça önem arz ediyor.

Proje Kapsamında Firmalara Ürün Yapılmaya Başlandı

GMKA tarafından desteklenen proje kapsamında kurulan Fiber CNC lazer kesim makinesi atölyesinde, Çanakkale merkezinde faaliyet gösteren dekoratif ürün peyzaj tasarımı yapan bir firmaya dekoratif ürünler, Çanakkale OSB ve Biga da faaliyet gösteren firmalara paslanmaz ve aynı ölçülerde siyah sac kesimler yapılmaya başlanmış durumda.

Projede doğrudan faydalanıcı kişi sayısı 200 olarak hedeflenerek 10 öğretmen ve 200 öğrenci bu projeden doğrudan faydalanmıştır. Yine proje kapsamında tüm öğrencilere ve öğretmenlere toplam 156 saatlik eğitim verilmiştir. Kurulan ortak kullanım alanından faydalanan kurum, kuruluş ve işletme sayısı ise 10 olarak hedeflenmiş olup 10 olarak gerçekleşmiş olup artarak devam etmesi bekleniyor.