Haber Galerisi

KÜSİ Çalışma Grubu Balıkesir’de Toplandı

30 Eylül 2016

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen, Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Çalışma Grubunun, Balıkesir Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 7. Koordinasyon Toplantısı Edremit’te yapıldı. Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Planlama ve Geliştirme Kurulu üyeliği ile Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım Özek ile toplantıda yer aldı.

Toplantı Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir ve Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir’in konuşmaları ile başladı. Daha sonra kürsüye çıkan ve katılımcılara hitap eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından Ar Ge ve Tasarım faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla çıkan kanun ve yönetmelik ile beraber  “Ar Ge ve Tasarım Merkezi” olmak için önemli fırsatlar doğurduğunu söyledi.

Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Büyükşehir olarak Balıkesir’in Marmara Bölgesi’nde kalan bölümü sanayi, Ege bölgesinde kalan bölümü ise turizm bölgesi olarak planlandığını söyledi. Başkan Uğur, “Balıkesir’i planlarken Büyükşehir olarak sosyal hayatı da yaşanılabilir şehir haline getirmek istiyoruz. İnsanlar buraya yaşamaya geldiklerinden sosyal ihtiyaçlarını, alışverişini, eğitimine kadar, sporuna, kültürel faaliyetlerine kadar bütün ihtiyaçlarını karşılayabilsin” dedi.

Konuşmasında üniversite- sanayi işbirliğinin önemine vurgu yapan Başkan Uğur, Bandırma Limanı’nı Roterdam Limanı gibi tasarımlamak istediklerini söyledi. Balıkesir’in 18 bin metrekare alana kurulu büyük bir kent olduğunu belirten Uğur, son yıllarda Ar-Ge ve inovasyonun sanayi için önemli olduğunu ifade etti.

Toplantıya Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım Özek, kaymakamlar, belediye başkanları, çok sayıda akademisyen ve davetli katıldı. Konuşmaların ardından toplantıya katılan akademisyenler ve kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri görüş alışverişinde bulundular. 

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..