Haber Galerisi

Kültür ve Turizm Hamlesi Troia 2018

06 Şubat 2018

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2018 yılını resmi olarak Troia yılı ilan ederek, küresel ölçekte bir kültür ve turizm hamlesi çağrısında bulunuyor. Troia’nın binlerce yıl öteden gelen ve dünyaca bilinen tarihi ile birlikte, Troia’nın dünyanın yedi kıtasına yayılmış olan uluslararası bilinirliğinin stratetjik bir iletişim aracı olarak konumlandırılması amaçlanıyor. Yerel ölçekte başlayan tanıtım faaliyetlerinin, uluslararası kültür ve turizm vizyonuna dönüştüğü bir süreçte, dünyanın en çok bilinen ikinci kültürel miras alanı Troia, üzerinde herkesin uzlaştığı bir değerler manzumesi olarak tüm dünyada 2018 yılına damga vuracak.

Bir bölgedeki sürdürülebilir spor, kültür, sanat, eğitim ve bilim alanlarındaki etkinliklerin varlığı ve yayılımı, o bölgenin tercih edilen bir destinasyon olmasında hayati önemi taşıyor. 2018 Troia yılı bu kapsamda kendi destinasyonuyla tüm dünya ile stratejik bir iletişim kanalı kurabilecek, evrensel karşılığı olan çok güçlü bir kültür ve turizm hamlesi olarak görülüyor. Troia, Büyük İskender’den Julius Sezar’a, Fatih Sultan Mehmet’ten Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e dünyaya yön veren, tarihin seyrini değiştiren herkese ilham vermiş bir destan olma özelliği gösteriyor. Anadolu’nun en kadim değerlerinden olan Troia Destanı’nın beslediği kolektif ruh, Çanakkale Savaşı’nda ve milli bağımsızlık mücadelesinde olduğu gibi Anadolu tarihinin farklı dönemlerinde tekrar tekrar karşımıza çıkarak, Troia’nın savaş ve mücadele ile barış ve hoşgörü kültürünün eşsiz bir bileşimi olarak görülmesini sağlamaktadır.

2018 Troia yılı ile birlikte; bölge ve ülke turizmine güç verecek çok sayıda alt ve üst yapı yatırımları ile uluslararası etki alanı güçlü, ülke genelinde tüm yıla yayılacak kültür, sanat, spor, bilim ve eğitim alanında sürdürülebilir etkinlikler ve projeler hazırlanmaktadır. Troia'nın özgün ve uluslararası bilinirliğini hakkında da Kültür ve Turizm Bakanlığı himaye ve koordinasyonunda yurt içinde ve dışında güçlü bir tanıtım ve iletişim politikası planlanmaktadır. 

Troia Müzesi Kapılarını Açacak

Troia 2018 yılı kapsamında Troia Müzesi de yıl içerisinde dünyaya kapılarını açacak. Müze ziyaretinde ziyaretçileri duvarlarda bulunan nişlerde Troia’nın farklı katmanları; mezar taşları, büyük boy heykeller, sahne canlandırmaları ve büyük boy fotoğraflar karşılayacak. Müzenin giriş alanı olan, Troas ve çevresini konu alan sirkülasyon bandında ise devam eden sergi katları öncesinde ziyaretçiye bir oryantasyon sağlamak amacıyla arkeoloji bilimi; arkeolojik ve arkeometrik tarihleme yöntemleri, “neolitik, kalkolitik, tunç çağı, demir çağı, höyük, restorasyon, konservasyon” gibi terimler şemalar, çizimler, metinler ve interaktif yöntemlerle aktarılacak.

Yaklaşık 2000 adet eserin sergilenmesi planlanan müzede; taş (mermer), heykel, lahit, yazıt, sunak, mil taşı, paleolitik balta ve kesiciler vb. pişmiş toprak seramikler, metal kaplar; altınlar, silahlar, sikkeler, kemik obje ve aletler, cam bilezikler, süs eşyaları, bardak, koku şişeleri, gözyaşı şişelerinden vb. parçalar sergilenecek.  Müze bahçesinde, peyzaj ile birlikte taş eserler de, lahit, sütun, steller, sütun başlıkları vb. bütünlük oluşturacak şekilde sergilenecek. Müzede ayrıca görsel grafik tasarımlarla birlikte diorama (anın veya hikâyenin ışık oyunlarının da yardımıyla üç boyutlu olarak modellenmesi ), dokunmatik ekran ve animasyonlarla sergi ile anlatımlar yapılacak.

2018 yılı, Troia’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girişinin yirminci yıl dönümü. Avrupa Parlementosu 2018 yılını ise Avrupa Kültür Mirası Yılı ilan etti. Bu çerçevede Avrupa genelinde çalışmalar yürütülecek. Troia dünya üzerinde tüm kıtalara yayılarak kültürlere ilham vermiş çok az destandan biri olması sebebiyle 2018 Troia yılı da çok önemli bir turizm politikası haline gelmiş olup dünya genelinde bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığının katılacağı 99 uluslararası fuarda tematik olarak en ön sırada yer alacak.

 

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..