Haber Galerisi

Japon Heyetten Boğaz Köprüsü Projesi Ziyareti

30 Eylül 2016

Temelinin 18 Mart 2017 tarihinde atılacağı açıklanan Çanakkale 1915 Köprüsü projesi ile ilgili Japonya Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından görevlendirilen heyet, ön incelemelerde bulunmak üzere geldikleri Çanakkale programlarında Gelibolu’yu da ziyaret etti.

OCG Danışmanlık Kuruluşunu temsilen görevlendirilen çevre uzmanı Hironori Kuroki ve Tuğrul Yetişgin kendilerine eşlik eden Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Çanakkale İl Koordinatörü Recai Başaran ile geldikleri ilçede, Kaymakamlık ve Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretlerinin ardından Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar’la buluştu. Görüşme öncesinde, konuklar başkanlık şeref salonundaki balkon manzarasından Gelibolu Sütlüce mevkii ile Lapseki Şekerkaya mevkisi arasında yapılacak boğaz köprüsü güzargahını inceledi. Japonya Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından görevlendirilen OCG Danışmanlık Kuruluşu yetkililerinden çevre uzmanı Kuroki, Çanakkale’deki üç günlük ziyaret programlarında “Çanakkale 1915 Köprüsü” proje alanına ilişkin çevre faktörleri, balıkçılık ve deniz hayatının korunması, istimlaklar ve tarihi mirasın korunması konularında bilgi alışverişinde bulunduklarını belirterek, “Negatif etkileri minumum seviyeye indirmek hedefindeyiz” dedi.

Kuroki, Gelibolu’da bölgedeki balıkçılık sektörü, tarımsal üretim ve alanları üzerine etkileri konularında bilgi almak için bulunduklarını ifade ederek, Gelibolu Belediyesi’nin görüşlerinin de kendileri için önemli olduğunu vurguladı. Belediye Başkanı Özacar da, öncelikle bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında, projenin hayata geçirilirken çevre faktörlerinin göz önünde tutulmasının büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Özacar, gelişmiş ülkelerin kısa adı ÇED olan çevresel etki değerlendirmesine çok önem verdiğini belirterek, “Bizler de bu doğrultuda çevreyi ne kadar önemsersek saygınlığımızın o kadar artacağını savunan bir anlayıştayız. Belediye olarak bu büyük köprü projeye sorumluluğumuz çerçevesinde teknik destek vererek adapte olacağız.” şeklinde konuştu. Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Özen, Meclis Başkanı Hüseyin Tutum, Genel Sekreter Hüseyin Çakmak ve GMKA Çanakkale İl Koordinatörü Recai Başaran’ın da katıldığı görüşme sonunda Özacar, konuklarına içinde ilçeyi tanıtan broşür ve yöresel ürünlerin bulunduğu birer çanta hediye etti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..