Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

“İhracat Pusulası” İhracatçının Yanında

Türkiye İhracatçılar Meclisi, (TİM) ilk kez ihracat yapmak isteyen firmalar yanında, ihracatını artırmak isteyen firmaların da bilgi ihtiyaçları gözetilerek tasarlanan “İhracat Pusulası” adı verilen portaldan hem ihracatçılar hem de ihracata atılmak isteyen kişiler faydalanabiliyor.

Portal ile firmalar; hem Türkiye’nin hem de dünyanın dış ticaret verilerine erişebilecek ve çeşitli pazar analizlerini yapabiliyor. Portal sayesinde hedef pazarlar ve rakip ülkeler hakkında verilere ulaşılıp bu sayede doğru hedef pazarlarla, kısıtlı kaynakların en verimli şekilde kullanılması fırsatı doğuyor. Ekonomik veriler yanında, ihracatçıların ihtiyaç duyacağı ülkedeki önemli kuruluşlar ve firma kaynakları, karşılıklı diplomatik temsilcilikler, vize uygulamaları, Türkiye’den ilgili ülkeye yapılan uçuşlar, bu ülkede milli katılım sağlanan fuarlar, Türkiye’ye uygulanan gümrük vergisi oranları gibi iş yapmayı kolaylaştıracak bilgiler de portalda bulunuyor.

Nasıl firma kurulur, ihracatçı birliklerine nasıl kayıt yapılır, gümrük müşavirliği nasıl yetkilendirilir sorularının cevapları da portalla girişimcilere sunulurken ihracat yapsın yapmasın, herkes için çok önemli bilgilere ve verilere ulaşım imkanı sağlanıyor. Portalda; Türkiye yanında erişim sağlanabilen ülkelerin de ürün dış ticaret verileri, küresel veriler, pazar payları vb. analiz imkanları veren datalar yer alıyor.

Tasarımı yerli firmalar tarafından yapılan portalda iş zekası unsurları da kullanılarak site üzerinde bazı verilerin üretilebilmesine imkan sağlanmış durumda. Siteye, www.ihracatpusulasi.org.tr adresinden ulaşılabiliyor.