Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

Güneşten Üret, Kendin Tüket

Burhaniye ilçesinde, Mesleki Eğitim Merkezi'nde, Güney Marmara Kalkınma Ajansınca (GMKA) desteklenen "Güneşten Üret Kendin Tüket" adlı proje kapsamında öğretmen eğitimine başlandı. Proje kapsamında, ilçedeki meslek dersi öğretmenlerine Yenilenebilir Enerji (Güneş ve Rüzgar Enerjisi) konusunda 2 günlük eğitim verildi.

Okulda Güreş Enerjisi Santralı kurulacağını anlatan Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Gürhan Kuştutan, projenin örnek olacağını kaydetti. Müdür Gürhan Kuştutan, “Okulumuz ve ilçemiz teknik öğretmenlerinin eğitimi" başlığı altında okulumuz ve ilçemiz öğretmenlerinden oluşan 20 kişiye FVG sistemleri konusunda, atölyemizde 2 gün eğitim düzenlendi. Bu eğitim, projede görev alan ve FVG sistemleri eğitimini alan öğretmenlerimiz tarafından verildi. Eğitim sonunda öğretmenlerimize katılım belgesi düzenlendi.” dedi.

Bakanlığın 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde 2020-2021 eğitim-öğretim yılından itibaren liselerde değişecek ders içeriklerinden bahseden Kuştutan, “Mesela, 9. Sınıflarda "Doğada Enerji ve Enerji Dönüşümleri"; 12. Sınıflarda "Geleceğin Enerji Sistemleri" dersleri müfredatta olacak. Bu noktada, eğitime ilçemizde görevli Fizik ve Fen Bilgisi öğretmenlerini de dahil ederek bir anlamda 2023 vizyonu için bir hazırlık yapmış olduk. Önümüzdeki günlerde bu eğitimleri işyeri sahibi ve çalışanlara da düzenleyeceğiz" diye konuştu.

Mesleki Eğitim Merkezinde yapılan proje ile okulun elektriğini güneş enerjisi ile üretilecek. Fazla üretilen elektriğin de satılarak okula gelir getirmesi amaçlanıyor. Aynı zamanda proje bütçesi ile kurulacak birer adet Elektrik-Elektronik Atölyesi, Yenilenebilir Enerji Atölyesi ile de sektöre yenilenebilir enerji alanında aranan eleman yetiştirmek için körfezin başvuru merkezi olma yolunda adım atılacak.