Haber Galerisi

Gömeç Su Altı Heykel Galerisinin Son Heykelleri De Suya İndirildi

18 Ekim 2022

Gömeç’te oluşturulan su altı heykel galerisinin son heykelleri, yapılan etkinlikte Dünya Serbest Dalış rekortmeni Şahika Ercümen ile birlikte su altına indirildi.

2020 yılında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Burhaniye, Gömeç ve Marmara Belediyeleri, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) ve Burhaniye Ticaret Odası arasında imzalanan protokol ile başlatılan “Gömeç Sualtı Heykel Galerisi’nin Kurulması” projesinde sona gelindi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen projede 2021 ve 2022 yılında Uluslararası Kuzey Ege Gömeç Heykel Sempozyumu” düzenlenmiş ve uluslararası heykeltıraşlar tarafından tüm dünyada en ünlü mermer türlerinden olan Marmara Mermeri ile ortaya çıkartılan heykeller, Gömeç İlçesinin Tilki koyuna sualtına indirildi.

Balıkesir'in mavi sularını dalış meraklıları için bir cazibe merkezi haline getirecek projenin son aşamasında oluşturulan sualtı galerisi için yapılan etkinliğe Dünya Serbest Dalış rekortmeni Şahika Ercümen de katılarak suya indirilen son heykellerle birlikte bir anı dalışı gerçekleştirdi.

Gömeç Sualtı Heykel Galerisi’nin tanıtım etkinliğinde konuşan ve misafirlere galeri hakkında bilgiler veren GMKA Genel Sekreteri Abdullah Güç, 2 yıldır devam eden proje hakkında şunları söyledi: “Güney Marmara’nın alternatif turizm dalış turizmini geliştirmek için önemli bir adım olacak. Bugün sonuncularını indirerek sualtı galerisini oluşturacağımız heykeller, yaklaşık iki yıldır yerüstünde Gömeç Limanında sergilenmekteydi. Önce insanlara bu heykelleri yer üstünde göstermek istedik. Heykeller yapılırken iki tema üzerinden hareket edildi: birincisi Balıkesir temaları ikincisi ise Aeneas Rotası. Biz burada hem geleneksel değerleri hem de evrensel değerleri ön planda tuttuk. Çünkü dalış turizmi uzun dönemli konaklamayı içinde barındıran bir turizm çeşidi olduğu için yerel ve ulusal değerler üzerinden her dalgıca hitap etmeyi planladık. Önümüzdeki yıllarda da bu galerinin büyüyeceğine ve daha fazla dalgıç ve su altı fotoğrafçısının bu bölgeye gelmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

“Hedef turizmi 12 aya yaymak”

Etkinlikte konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, etkinlik katılımcılarına şunları söyledi: “Gerçekten güzel bir çalışma yapıyoruz. Balıkesir’in turizminin 12 ay sürdürülmesi için yaptığımız etkinliklerden bir tanesi. Daha önce de kırmızı mercanlar konusunda da işbirliği yapmıştık ve dalış turizmi konusunda önemli bir girişim yaparak buraların koruma altına alınmasını sağladık. Sonrasında da Burhaniye’den de böyle bir işbirliğine kapı aralanmasıyla, Marmara Adalar Belediyesi, Gömeç Belediyesi, Burhaniye Ticaret Odası, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, biz ve Valiliğimizle birlikte birçok paydaşla Gömeç Sualtı Galerisi Projesine başladık. Bugün tanıtımını yaptığımız bu su altı galerisi Gömeç ve Burhaniye turizmine çok şey katacak. İlimize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum”.

“Balıkesir için en iyi yapılır”

Son olarak bir konuşma yapan Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, farklı bir ortamda farklı bir etkinlik için bir arada olduklarını belirtti. Vali Şıldak, “Böyle bir etkinliği daha da özel ve değerli kılan farklı paydaşların bir araya gelerek sonuçlandırması. Gerçekten de ilimizin kuzeyinden güneyine farklı kurumların el ele vererek anlamlı bir çalışma gerçekleştirdiler. Bununla aslında birlikte sanat ile birlikte doğal yaşamın korunması ve bunun turizme açılması mesajını güçlü bir şekilde verdiler. O mesajda Balıkesir’de temiz bir doğada, yer üstü kadar su altı korunmuş bir alanda, Balıkesir’in değerleri markalaştırarak en iyisi yapılır” dedi.

 

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..