Haber Galerisi

GMKA’dan Teknik Desteğe Dört İmza Daha

23 Ocak 2017

2016 yılı Kasım-Aralık dönemi Teknik Destek Projeleri için hak kazanan projeler için Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nda (GMKA) dört imza daha atıldı.

GMKA Balıkesir hizmet binasında yapılan imza törenlerinde Ayvalık İlçe Eğitim Müdürlüğü, Balıkesir Kamu Hastaneleri Birliği, Balıkesir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Teknik Destek Programı çerçevesinde hak kazanan projelerinin imzaları atıldı.

İmza törenlerinde Ayvalık İlçe Müdürü Güner Bahadır, Balıkesir Kamu Hastaneler Birliğinden İdari Hizmetler Başkanı Dr. Sedat Kavas, Balıkesir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, İl Milli Eğitim Müdürü Şahan Çöker’in yanı sıra Teknik Destek Projelerinde emeği geçen kamu çalışanları ile GMKA Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım Özek ve Ajans uzmanları katıldı.

İmza törenlerinde Teknik Destek Projeleri’nin önemine dikkat çeken Özek” Sürdürülebilir kalkınma ancak beşeri kaynakların geliştirilmesi ile olabilecek bir durum. Biz insana önem veriyoruz. Yetişmiş bir insanın vereceği katma değer maddiyatla ölçülemez. Biz de verdiğimiz Teknik Destekle bunu başarmak istiyoruz. Bölgenin ve ülkenin gelişmesi, kaliteli insanın yetişmesine bağlı bir durum. Bu konuda sevdiğim bir örnek atasözümüz var; Bir mıh bir nalı kurtarır. Bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu ve de bir ordu bir ülkeyi. Bir Teknik Desteğe bu bakış açısı ile yaklaşıyoruz. İnşallah bu projelerde kurumlarımıza, bölgemize ve de ülkemize hayırlı olur” diye görüş bildirdi.

İmza töreni için fotoğraf çekiminden sonra Özek, yetkililerle makam odasında bir süre sohbet etti.

2017 Teknik Destek Programı Hibeleri İki Katına Çıkıyor

Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, proje kapsamında, 40 okulun müdürüne proje döngüsü yönetimi eğitimi verilmesini talep ediyor. Eğitimi alan personelin proje yazma ve yürütme becerilerinin geliştirilmesine, güncel destek ve hibeler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunmasına katkı sağlanacak. Eğitim sonrasında hem Ayvalık hem de Bölgemiz için önemli projeler geliştirilecek, ulusal ve uluslararası fonlardan pay alınabilecek.

Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği ise proje kapsamında, Birliğe bağlı olarak görev yapan 40 personele sağlık alanına yönelik Ar-ge projeleri hazırlama ve uygulama konusunda eğitim aldırılmasını planlıyor. Talep edilen 5 günlük eğitim ile klinik araştırmalar,  Ar-ge ve inovasyon kavramı, Frascatı ve Oslo kılavuzları, sağlık alanında istatistiklerle Ar-ge, Sağlık Bakanlığı Ar-ge destekleri, Tübitak programları, sağlık Ar-ge projelerinde risk yönetimi, sağlık ar-ge projelerinde fikri mülkiyet hakları ve teknoloji transferi gibi konularda personelin bilgi ve becerisinin artırılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında Balıkesir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hak kazanan projesi için de Balıkesir ilinde görev yapmakta olan Matematik, Fen ve Teknoloji, Teknoloji Tasarım ve Sınıf Öğretmenleri branşlarından oluşan 25 öğretmene STEM eğitimi aldırılması planlanıyor. Proje ile ülkemizde Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik kelimelerinin kısaltmaları yapılarak FeTeMM biçiminde de adlandırılan STEM eğitimi teorik bilginin uygulamaya, ürüne ve yenilikçi buluşlara dönüştürülmesi amaçlanıyor. Öğrencilerin problemlere disiplinler arası bakış açısıyla bakması, bütüncül bir eğitim yaklaşımıyla bilgi ve beceri kazanması hedefleniyor.     

Teknik Destek Projesi’nde hak kazanan Balıkesir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün projesinde ise İl ve İlçe Müdürlükleri teknik kadrosunda görevli 34 personele Netcad ve Coğrafi Bilgi Sistemi konularında eğitim verilmesi planlanıyor. Eğitime katılan personelin coğrafi bilgi sistemleri kullanımlarının geliştirilmesine katkı sağlanarak; harita çizimleri, arazi parsellemesi ve birleştirmesi,  tarım alanlarının tasnifi ve tespiti gibi konularda kurumun hizmet kalitesinin gelişimine de katkı sağlanmış olacak.

2017 yılı içerisinde Ajansın Teknik Destek Programları için Güney Marmara’ya ayırdığı bütçe iki katı oranında artış gösterecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..