Haber Galerisi

GMKA’dan İhracatı Teşvik Eden Eğitim

30 Kasım 2016

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA), ihracata başlamayı planlayan ve ihracatını genişletmek isteyen işletmelere yönelik olarak, Balıkesir’deki Ajans hizmet binasında “Trade Map - Hedef Pazar Eğitimi” gerçekleştirdi.

Bölge firmalarının dış ticaret planlaması yaparken akılcı ve rasyonel hamleler yapmasını desteklemek isteyen ve bu konuda işletmelere yol göstermek isteyen Ajans, dış ticaret planlamasının en etkin yollarından biri olan ve online olarak faaliyet gösteren Trade Map sisteminin kullanılmasına yönelik bir günlük eğitim düzenledi. İlginin yoğun olduğu eğitime, çok sayıda firma temsilcisi ve dış ticaret personelinin bulunduğu 70 kişilik bir katılım sağlandı.

Eğitimin açılış konuşmasını yapan GMKA Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım Özek, konuşmasında bölgeyle ilgili birtakım verilere dikkat çekti. Özek, “Balıkesir firmaları yılda 500 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiriyor ve bu rakamın yeterli düzeyde değil. Pazar çeşitlendirmeye önem vermeliyiz. İhracatta tek ülkeye bağlı kalan firmalar, ihracat dalgalanmalarından ciddi zarar görebiliyor. Her sektör için yükselen pazarları ayrı ayrı tespit etmenin ve planlamaları buna uygun yapmanın kolaylaştırılmasını sağlayacak araçlardan biri Trade Map kullanımı. Bu eğitimle bu konuda çok daha hızlı, kolay ve hedefe yönelik çalışmalar yapılabilir” diye konuştu.

Bir gün süren Trade Map Hedef Pazar Eğitimi, alanın uzmanı olan Mesut Dönmez tarafından verildi. Katılımın ücretsiz olduğu eğitimin sonunda katılımcılara Ajans onaylı katılım belgeleri verildi. Ajans, talebin yoğunluğundan dolayı Çanakkale’de de bir eğitim vermeyi planlıyor.

“Trade Map - Hedef Pazar Eğitimi”

Dış ticarette hedef pazar ve hedef ülke belirlerken kullanılan en önemli araçlardan olan ITC Trade Map, tüm dünyada ülkelerin ticaret verilerini, detaylı ihracat ve ithalat bilgilerini içeren bir veritabanıdır. Ücretsiz olan uygulama tüm dünyada firmalara pazar seçimi ve mevcut pazarların analizleri hakkında detaylı bilgi sağlamakta, çeşitli pazarlarda rekabet koşullarını çok çeşitli parametrelerle sorgulama imkanı sağlamaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..