Haber Galerisi

GMKA’dan Edremit’e İki Teknik Proje Desteği

17 Ocak 2017

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na (GMKA) sunulan, 2016 yılı Kasım-Aralık dönemi Teknik Destek Projeleri için hak kazanan projelerin imza törenleri Ajans hizmet binasında devam ediyor. Başarılı bulunan projeler içerisinde Edremit Kaymakamlığı’nın ve Edremit İlçe Nüfus Müdürlüğü’nün projeleri için de imza töreni düzenlendi.

Edremit Kaymakamlığı’nın hazırlamış olduğu “Kamu Hizmet Sunumu Gelişiyor” isimli Belge Yönetimi, Bilgi Disiplini ve Bilgi İşlem Destekli İş Süreç Analizi Yönetimi Eğitimi ve Edremit İlçe Nüfus Müdürlüğü’nün “Gelecek Proje İle Şekilleniyor” Proje Döngüsü ve Etkili Proje Yazma Eğitimi Teknik Destek Projesi başarılı bulundu. Ayrıca hak kazanan projeler içerisinde kaymakamlığın hazırladığı proje, kabul gören tek kaymakamlık projesi oldu.  

Projelerin imza töreninde Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit İlçe Nüfus Müdürü Renginur Ayan, GMKA Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım Özek ve Ajans uzmanları bir araya geldi.

Teknik Desteğe Çok Önem Veriyoruz

Proje hakkında konuşan Özek, “2016 son dönemi olan Kasım, Aralık döneminde on dört Teknik Destek Projesi başarılı oldu. Toplam müracaat sayısı otuz taneydi. Bunlarda iki tanesi de Edremit Kaymakamlığı’nın ve İlçe Nüfus Müdürlüğü’nün projeleri. Projeleri tebrik ediyorum. Hayırlı olmasını diliyorum. Biz Teknik Desteklere önem veriyoruz. Teknik Desteğin bütçesini arttırdık. Bölgesel kalkınmanın önemli ergümanlarından birisi hatta en önemlisi insan kaynaklarının yeterince nitelikli ve eğitimli olması gerekiyor. Biz Teknik Desteği bu manada çok önemsiyoruz. Zaten kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının müracaat edebildikleri destekler bunlar. Bu desteklerle kurum ve kuruluşlarda Ar-Ge, inovasyon, yenilikçilik, tasarım ve bilime katkı gibi ilerleme kaydedecek projeler öncelikli. Bunun yanında kamu kurum ve kuruluşlardan kendi yürüttükleri hizmetlerden daha nitelikli, kaliteli olabilmesi için ihtiyaç duydukları eğitim ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik proje tekliflerini de kabul ediyoruz.

Her şeyin başı insan. Eğer insanınızı eğitirseniz, yüceltirseniz arkasından hepsi birlikte geliyor. İnsanımız olmazsa yapacağınız bölgesel kalkınma ya da ülke kalkınmasına yönelik ilişkin yatırımların sürdürülebilirliği maalesef olmuyor. 2017’de de bütçe ve çalışma programımız onaylandıktan sonra da yine Teknik Destek ilanlarına çıkacağız. İnşallah ülkemiz ve bölgemiz için hayırlı olur” diye konuştu.

Kamu Hizmetlerini Geliştirerek Vatandaşları Memnun Etmek İstiyoruz

Sırmalı ise hak kazandıkları proje hakkında, “ 2016 yılı Güney Marmara Kalkınma Ajansı Teknik Destek Programı kapsamında iki tane kaymakamlık projesi kabul gördü. Çok mutlu olduk. Sayın Valimiz olmak üzere Kalkınma Ajansı Yönetim Kuruluna, Genel Sekreterimize; projenin hazırlanmasında emeği geçen proje koordinatörümüz Selma Hanıma, Altınoluk İlköğretim Müdürümüz Dilek Ekizer’e, yine proje ortağımız Renginur Ayan’a ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Projenin kabul gören tek kaymakamlık projesi olması bizi ayrıca mutlu etti. Projemiz kamu hizmetlerinin gelişmesine yönelik bir çalışma oldu. Kamu hizmetlerinin etkin sunumu, vatandaşların memnun edilmesi ile alakalı bir projeydi bu. Bu kapsamda toplamda 36 saat bir eğitim verilecek. Yine proje hazırlanmasının öğrenilmesi hakkında bir proje hazırladık. Bu kapsamda da ilçemizde de 60 saatlik bir eğitim verilecek. 40 kişilik iki grup ile toplamda 80 kamu personelimiz bu eğitimlerden yararlanacak. Ben bu projelerin ilçemize, bölgemize hayırlı olmasını diliyorum. Amacımız Edremit’i, yine bölgemizi bu projelerle adını duyurmak ve kalkınmada rol oynamasını sağlamak için bu projeleri hayata geçirmekti. Her iki projemizin hayırlı olmasını diliyorum. Saygılar sunuyorum” diye konuştu.   

Projenin hayırlı olması temennilerinin ardından proje için imzalar atıldı. Fotoğraf çekiminin ardından Özek, Kaymakam Sırmalı, İlçe Nüfus Müdürü Ayan ve yetkililer makam odasında bir süre sohbet ettiler.

"Kamu Hizmet Sunumu Gelişiyor"

Proje kapsamında, Edremit Kaymakamlığı ve bağlı kurumlarında çalışan personelin bilgiyi ve belgeyi işleme, disipline etme, yönetme anlamında donanımlı ve etkin olmaları için belge yönetimi, bilgi disiplini ve bilgi işlem destekli iş süreç analizi yönetimi konularında eğitimi alması talep ediliyor.

Eğitim sonucunda personelin resmi iş ve işlemlerde iş süreçlerini analiz etme, yönetme, resmi yazışmalarda bilgi işlem destekli programları kullanabilme becerilerinin geliştirilmesi sağlanacak. Aynı zamanda kurumun hizmet kapasitesinin geliştirilmesine de katkı sağlanmış olacak.

"Gelecek Proje İle Şekilleniyor"

Proje kapsamında, Başvuru Sahibi Edremit İlçe Nüfus Müdürlüğü ve proje Ortağı olan Edremit Kaymakamlığının personellerinden oluşan toplam 40 kişiye Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi aldırılması planlanıyor.

10 günlük detaylı eğitim ile personelin proje yazma ve yürütme becerilerinin geliştirilmesine,  güncel destek ve hibeler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunmasına katkı sağlanacak. Eğitim sonrasında hem Edremit hem de bölgemiz için önemli projeler geliştirilecek, ulusal ve uluslararası fonlardan azami ölçüde pay alınabilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..