Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

GMKA’dan; Çanakkale’de Dış Ticaret İstihbaratı Eğitimleri

Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından; Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Biga Ticaret ve Sanayi Odası, Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası’nın katkılarıyla firmalar için Dış Ticaret İstihbaratı Eğitimi gerçekleştirildi.

Eğitimler;  17 Nisan 2019 tarihinde Çanakkale Merkez’de, 18 Nisan 2019 tarihinde Biga’da ve 19 Nisan 2019 tarihinde Gelibolu’da gerçekleştirildi. Konunun uzmanı tarafından verilen eğitimlerde; dış ticarette hedef ülke ve hedef pazar belirlerken kullanılan en önemli araçlardan biri haline gelen ve tüm dünyada ülkelerin ticaret verilerini, detaylı ihracat- ithalat bilgilerini içeren ITC Trade Map veritabanı konusu ele alındı.

Eğitim süreci içinde hedef pazarların ve bu ülkelerdeki hedef ve rakip firmaların tespit edilmesi için uygulanacak teknikler öğretilirken, izlenecek istihbarat süreci, alınacak bilgilerin yorumlanması, hedef tespitleri, ilgili kod sistemleri ve uygulamaları ele alınarak firma bilgilerine erişim için kullanılacak veri tabanları indeksleri uygulamalarla aktarıldı. Eğitimde ayrıca dış ticarette rekabet istihbaratının felsefesi, kullanım teknikleri, alt yapısı ve temel teknikler uygulamalı olarak gösterildi.   

Hedef pazar tespiti, hedef pazarda derinlikli araştırma, rakip-müşteri ve alan istihbaratı ve hedef pazara seyahat modüllerinin tamamlanmasının ardından soru-cevap bölümü ile eğitimler tamamlandı. Program sonunda katılımcılara katılım belgeleri takdim edildi.