Haber Galerisi

GMKA’da “Altıeylül'de Kentsel Gelişimin Adımları” Projesi İçin İmza Töreni

24 Kasım 2016

Altıeylül Belediye Başkanı Sayın Zekai Kafaoğlu’nun katılımı ile Altıeylül Belediyesi’nin İmar ve Yapı Kontrol Müdürlükleri bünyesinde görev yapan 16 personele imar mevzuatı eğitimi kapsamında, Güney Marmara Kalkınma Ajansı’ndan (GMKA), Teknik Destek Programı dahilinde alacak olduğu “Altıeylül'de Kentsel Gelişimin Adımları” projesi için GMKA hizmet binasında imza töreni düzenlendi.

Törende, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım Özek, “Daha önce başkanımızla belediye başkanlığı dönemi öncesi Ağız ve Diş Sağlığı Başhekimliği döneminden bir ve Belediye Başkanlığı döneminden de iki tane projemiz vardı. Bunlar İki teknik destek ve bir tane de doğrudan faaliyet destek programı kapsamındaydı. Üç projede de daha önce beraber çalıştık, bu teknik destek programı ile dördüncüsü olacak. Kalkınma ajansımız ayrıca toplamda teknik destek programı kapsamında da 141 projeye destek verdi. Bu projeyle de 142. Projeye destek vermiş bulunuyoruz” diye konuştu.

Altıeylül Belediye Başkanı Sayın Zekai Kafaoğlu’da, “Kalkınma Ajanslarımız son derece önemli, ajanslarımız hem yatırımcılara destek olmak hem de kamu kurum ve kuruluşların çalışmalarına destek olmak maksadıyla kurulmuş olan kuruluşlar. Biz de Güney Marmara Kalkınma Ajansının kurulduğu günden beri her zaman desteğini yanımızda hissediyoruz. Ağız ve Diş Sağlığı Başhekimi iken bir projemiz olmuştu. Bu ilk projemiz çok keyifli olmuştu. Projemiz, Evde Ağız ve Diş Sağlığı Sunumu projesiydi. Bu proje sayesinde engelli, felçli ve özürlü vatandaşlarımıza aracımızla ulaşıp seyyar mobil cihazlarımızla o vatandaşlarımızın sıkıntılarını gideriyorduk. Şimdi Balıkesir 2014 ile beraber büyükşehir oldu. Karesi ve Altıeylül Belediyeleri ile de artık 3 belediye olarak hizmet veriyoruz. Bizim de bu dördüncü projemiz. Bu proje sayesinde bizim teknik destek birimimizde çalışan İl Mal Müdürlüğü ve Yapı Kontrol Müdürlüğünde çalışan arkadaşlarımız yaklaşık olarak otuz saatlik bir eğitim alarak, yeni yönetmelikler, yeni kanunlar çerçevesinde daha donanımlı bir hale gelecekler. Artık daha hızlı hizmet ve daha pratik çözümlerle vatandaşların taleplerine cevap vermiş olacaklar. Yerel yönetimlerin de amacı bu zaten. Hizmeti hızlı yapmak, vatandaşların memnuniyetini sağlamak. Bizim de gelişen ve büyüyen bir Türkiye’de de gelişen ve büyüyen bir Balıkesir, parlayan bir Altıeylül oluşturmak hedefimizdir. Projeyi hazırlayan başta strateji müdürlüğümüz olmak üzere yine burada projeyi inceleyen, emek veren ve desteklenmesine layık gören herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşma sonrasında fotoğraf çekimi ve imzaların atılmasından sonra tören sona erdi. Tören sonrası Kafaoğlu, Genel Sekreterlik makamında Özek ile görüştükten sonra binadan ayrıldı.

Problemler daha kolay çözülecek ve işler hızlanacak

Projede alınacak eğitim ile zaman zaman kanunda meydana gelen değişiklikler sebebiyle doğan hukuki boşluklarda uygulanacak yöntemlerin öğrenilmesine, büyükşehir olunması ile birlikte mahalle statüsü kazanan kırsal bölgelerde imar ve yapı kontrol hususundaki problemlerin çözülmesine katkı sağlanmış olacak. Ayrıca GIS/CBS sistemlerine geçiş yapılacağından dolayı konuya ilişkin hukuki boyutun öğrenilmesi gerekmekte olup eğitim talebi bu noktada da katkı sağlamış olacak.

Projeyle, personelin imar mevzuatı hakkında teknik kapasitelerinin güçlendirilmesi ve Belediye tarafından yürütülen imar ve yapı kontrol konusundaki iş ve işlemlerin hızlandırılması amaçlanıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..