Haber Galerisi

GMKA Yönetim Kurulu Toplantısı Yapıldı

01 Ağustos 2016

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın olağan Yönetim Kurulu Toplantısı Ajansın Balıkesir hizmet binasında yapıldı. Toplantıya olağan gündem maddelerinin yanı sıra 15 Temmuz vatana ihanet ve darbe girişimi de gündemdeki yerini aldı.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) en üst karar merci olan Yönetim Kurulu’nun olağan toplantısı Balıkesir’de yapıldı. Toplantıya Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale İl Genel Meclisi Başkanı Ömer Şahin, Çanakkale Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Bülend Engin ve Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler katıldı.

GMKA’nın Yönetim Kurulu toplantısı öncesi Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Çanakkale Valisi Hamza Erkal’a devretti.

GMKA’da devir teslim

GMKA’nın yönetmeliği gereği her yıl değişen Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi Çanakkale Valisi Hamza Erkal’a geçti. Vali Erkal’a görevi devretmeden önce konuşan Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, sözlerine “Türkiye’nin yaşadığı 15 Temmuz Darbe girişimini, bu girişime bulaşmış kim varsa lanetliyorum” diyerek başladı. Balıkesir Valisi Yazıcı, 15 Temmuz’da Türkiye’nin yaşadığı olağanüstü günlere değinerek, “Demokrasi dışında hiçbir yolu ve yönetimi kabul etmiyoruz” dedi.

Tüm kurumlarda başlatılan FETÖ’yle ilişkili kişilerin görevden uzaklaştırma çalışmalarının devam edeceğinin altını çizen Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, “Bugün GMKA’nın olağan gündem maddeleriyle birlikte, birinci sırada kalkınma ajansımızın içerisinde bu gruba yakın, ilişkisi olan kişilerin durumu öncelikli gündem maddemiz olacak. Bunun dışında diğer gündem maddelerimizi de değerlendireceğiz. Balıkesir ve Çanakkalemiz için hayırlı ve güzel kararlar alacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

Demokrasimize Çanakkale Ruhuyla Sahip Çıktık

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı’dan Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devralan ve 2017 yılı Temmuz dönemine kadar Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütecek Çanakkale Valisi Hamza Erkal ise toplantı öncesi kısa bir konuşma yaparak, sözlerine “Öncelikle yönetim kurulu toplantımızın bölgemize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diyerek başladı.

Vatana ihanet süreci hakkında konuşan Vali Erkal, kararlılıkla mücadele mesajı verdi. Vali Erkal, “Bu terör örgütüyle irtibatlı, ilişkili kamu çalışanları hakkında tüm kurumlarımızda başlattığımız çalışmaya bu kurumda da devam edeceğiz.

Demokrasiye bağlılığımız o gün bir sınavla sınandı ve biz millet olarak o sınavdan başarıyla geçtik. Milletimizin devletine, milletine ve iradesine ne kadar bağlı olduğu, kendilerini siper etmelerine hepimiz şahit olduk. Çanakkale ruhunun bütün millete sirayet etmesi için her yıl 18 Mart’ta hep değinip dururuz. Buna değinmemizin nedeni: Çanakkale ruhunun sanki Çanakkale’deki gibi tüm Türkiye’de aynı hevesle hissedilmediği, yaşanmadığı duygusuydu. Ancak o gün gördük ki bu millet hücrelerine kadar Çanakkale ruhuna sahip. Elinde hiçbir silah yokken bile o tanklara, helikopterlere ve uçaklara canlarını ortaya koyarak durdular” dedi.

GMKA’da 2 günü 1 güne sığdırarak çalışacağız

Çanakkale Valisi ve GMKA Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Erkal, GMKA’nın yeni bir sayfa açarak yeni bir döneme girdiğini söyledi.

Vali Erkal, “Son dönemde GMKA’daki durağan süreci artık aşmamız, hatta 2 günü 1 güne sığdırarak çalışmamız gerekiyor. Her iki ilin de bizden beklentisi fazla. Artık yeni bir sürece başlıyoruz. Özellikle Balıkesir Valimiz başta olmak üzere diğer yönetim kurulu üyeleri ile üzerine tartışamayacağımız, uzlaşamayacağımız, anlaşamayacağımız bir konunun olmadığını düşünüyorum. Biz en zor kararları bile kolaylıkla alabiliriz. Geniş kapsamlı bir yönetişim anlayışı ile kararlarımızı alacağız. Bu yeni dönemin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..