Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

GMKA Yerli İşletim Sistemi PARDUS’a Göç Ediyor

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) yerli işletim sistemi PARDUS’un Bölgemizde yaygınlaştırmasını desteklemek adına PARDUS’a geçiş işlemlerine başlayarak “PARDUS’a Göç Hareketi”ne destek veriyor.

Pardus işletim sistemi, bireysel kullanıcıların yanı sıra KOBİ ve Kamu kuruluşlarının kullanımı için hazırlanmış güvenli, performanslı ve kullanıcı dostu arayüzlü GNU/Linux dağıtımıdır. 2012 yılı itibariyle Pardus projesinin hedefi öncelikle Kamu’da açık kaynak/özgür yazılımların yaygınlaştırılmasının sağlanması olacak şekilde güncellenmiş, projenin yönetimi Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM)’e devredilmiştir. 21.08.2021 tarihinde ise PARDUS işletim sisteminin en güncel sürümü olan Pardus 21 Dolunay yayınlanmıştır.

Bilişim alanında yurt dışına olan bağımlılığın azaltılması, siber güvenliğin güçlendirilmesi ve tasarruf sağlanması amacıyla kritik sistemlerin üzerinde çalışabileceği, açık ve standart veri yapılarını destekleyen, kaynak kodlarının gerekli durumlarda incelenmesine imkan veren, farklı ihtiyaçlara göre uyarlanabilecek esnek bir işletim sistemi altyapısı sağlamak misyonu ile hayata geçen PARDUS, özgür yazılımların ihtiyaçlara göre uyarlanarak entegrasyonun sağlanması ile Türkiye’nin yazılım teknolojileri konusundaki etkinliğinin artırılarak dışa bağımlılığın azaltılmasına katkı sağlamayı da amaçlıyor.

Bu kapsamda GMKA millileştirilmiş yerli işletim sistemi PARDUS’a geçiş için ilk adımları atarak Güney Marmara Bölgesinde yerli ve açık kaynak kodlu yazılımların kullanılmasının yaygınlaştırılmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.