Haber Galerisi

GMKA Projesi İle Bandırma Yatırım Fırsatlarını Genişletecek

20 Mayıs 2024

Yeni OSB alanları ile sanayileşme ve yatırım projeksiyonu genişleyen Bandırma'nın yatırım fırsatlarına bir yenisinin daha ekleyerek Bandırma'nın Serbest Bölge ile gümrük alan kapasitesinin artırılması için adım atıldı. Lojistik Üs olma yolunda ilerleyen Bandırma, bu potansiyelinin Serbest Bölge ile birleştirilmesi sayesinde Bölgede büyük yerli ve yabancı firmaların gelişini hızlandıracak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA), ilan etmiş olduğu Teknik Destek Programı kapsamında Bandırma Ticaret Odasının başarılı bulunan projesi “Bandırma Serbest Bölgesi Fizibilite Raporu” isimli projesi için imza töreni gerçekleştirdi. İmza törenine GMKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, Bandırma Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Yılmaz ve proje sorumluları katılım gösterdi.

Bölgenin Güçlü Yatırım Profiline Katkı Sağlanması Bekleniyor

Son dönemde Bölgeye gelen yeni organize sanayi bölgeleri ve yatırım alanları ile Güney Marmara’nın en gözde yatırım alanlarından biri olan Bandırma;  karayolu, denizyolu ve demiryolu bağlantısı ile lojistik olarak da büyük sahip olduğu avantajları değerlendirmek istiyor. Teknik Destek Projesi kapsamında yapılacak ön fizibilite raporu ile Bandırma’da hem yapılması muhtemel yatırımlar tespit edilecek hem de bahse konu yatırımın bölge için gerekliliği ortaya koyulacak.

Bu Çalışma İle Bölgenin Kaliteli Firma Sayısında Artış Yaşanması Amaçlanıyor

Yapılacak çalışma ile Bölgenin lojistik avantajının sürdürülebilir hale gelmesinde önemli adımlar atılacak. Halihazırda bölgede bulunan ve yapılması planlanan altyapı yatırımlarının daha efektif kullanılma durumunun ortaya çıkması bekleniyor. Yeni yatırım ortamlarının oluşturulmasına yönelik yapılacak bu çalışma ile Bölgenin kaliteli firma sayısında artış yaşaması amaçlanıyor. Serbest Bölge ile sadece Bandırma değil, yakın konumda bulunan tüm yatırım alanları süreçten etkilenerek bölgesel kalkınma süreçlerinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi hedefleniyor.

“Fizibilite Raporunun Birçok Yatırıma Yön Vermesini Bekliyoruz”

Bölgenin çehresinin değişmesi için belki de ilk adım olacak bu projeyi çok önemsediklerini belirten Bandırma Ticaret Odası Başkanı Adem Yılmaz, “Projenin Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından kabul görmesinin sevindirici olduğunu söyleyerek, potansiyeli göz önüne alındığında Türkiye’nin yatırım anlamında en gözde lokasyonlarından olan şehrimizin, yapılacak çalışmalar neticesinde Serbest Bölge ihtiyacının ortaya çıkarılması çok önemli. Bu proje kapsamında alınacak danışmanlık sonrası oluşturulacak raporun, birçok yatırıma yön vermesini bekliyoruz.” diye konuştu.

“Paydaşlarımız İle Birlikte Önemli Bir Adım Atıyoruz”

Yapılacak çalışmalar neticesinde, Bölgenin yatırım ihtiyaçlarının ve yatırıma elverişliliğinin ön plana çıkmasının hedeflendiğini söyleyen GMKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, “Projeyle güçlü lojistik ağına sahip Bandırma’nın yatırım istihdamda da daha fazla güçlenmesini için paydaşlarımız ile birlikte önemli bir adım atıyoruz. Projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..