Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

GMKA Desteğiyle 60 Tondan Fazla Doğal Yoğurt Üretildi

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) "Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı" kapsamında desteklenen "Geleceğim Sağlık Olsun" isimli proje ile kurulan ev tipi yoğurt üretim tesisinde, 60 tondan fazla doğal ve katkısız yoğurt üretimi gerçekleşti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinesinde “Geleceğim Mesleğim” teması kapsamında GMKA’ya sunularak destek almaya hak kazanan Balıkesir Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kurulan tesisin hayata geçmesi ile çalışma hayatının ihtiyaç duyduğu nitelikli ve donanımlı genç işgücü yetiştirilmesine olanak sağlanırken, tesiste üretilen doğal ve katkısız yoğurtların satışı yapılarak gelir elde ediliyor.

Tesis Sayesinde Okul ve Öğrenciler Maddi Gelir Sağlıyor

Üretimin her aşaması okulun bünyesinde yapılıyor. Ürünler daha sonra satışa çıkarılarak okula ve öğrencilere maddi destek sağlanıyor. Tesis sayesinde öğrenciler para kazanırken mesleki eğitim alarak kalifiyeli olarak meslek hayatlarına atılmadan tecrübe sahibi oluyor.

Yoğurt Üretim Tesisi, Gelen Talepleri Karşılayabilecek Potansiyele Sahip

Öğretmenlerin ve öğrencilerin birlikte yağlı inek sütü ve doğal yoğurt mayasından ürettikleri yoğurtlar; Tarım ve Orman Bakanlığından gerekli izinleri ve onayları alınmış; Türk Gıda Kodeksi Fermente Süt Ürünleri Tebliği'ne uygun; kaliteli, sağlıklı, doğal, hiçbir şekilde katkı maddesi içermeyen şekilde üretiliyor. Uygulamalar sonucunda öğrenciler okuldan mezun olduklarında sektörde iş arayan değil, iş için aranan ara eleman haline gelmeleri sağlanıyor.

Okulda üretilen sağlıklı ev yoğurtları satışa sunulan marketlerde müşterilere ulaşırken, talep eden okullara ve işletmelere toptan şekilde satılıyor. Yetkililer yeni talepler oluşması halinde üretim konusunda sıkıntı yaşamayacaklarını, üretim potansiyellerinin yüksek olduğunu mevcut üretim kapasitesinin üzerine çok rahat çıkabileceklerini dile getirdiler. Marketlerde doğal ve katkısız olması nedeniyle tüketiciler tarafından tercih edilirliğinin yüksek olduğunu belirten okul yöneticileri talep halinde daha fazla sayıda özel sektör ve kamu kurumu yemekhanelerine de doğal yoğurt üretebileceklerini burada ana odağın öğrencilerin mesleki eğitimi ve gelişimine katkı olduğunu vurguladılar.