Haber Galerisi

GMKA Çalışmalarıyla RENSEF’te Kendinden Söz Ettirdi

02 Aralık 2016

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA), bu sene dördüncüsü düzenlenen Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarı’nda (RENSEF), özel davetli olarak yerini aldı.

Antalya Cam Piramit’te 17-19 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenlenen 4. RENSEF fuarı, bu sene de yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren yerli ve yabancı yatırımcılar ile STK’lar ve devlet kurumlarını bir araya getirdi.

GMKA fuarda, Planlama Programlama ve Koordinasyon Birimi (PPKB) Başkanı Osman Erol İnce, Ajans uzmanlarından Burak Gökhan Ayaz ve Petek Eğerci Coşkun ile temsil edilirken; bölgemize yenilenebilir enerji yatırımlarının çekilebilmesi için 3 günlük hummalı bir çalışma yürüttüler. Çalışmalar kapsamında Almanya’da faaliyet gösteren Çin menşeli GCL System Integration Technology GmbH’nin Doğu Avrupa Kıdemli Satış Müdürü Maria Samolia; Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da faaliyet gösteren Suudi Arabistan menşeli Manar Al-Omran’ın Genel Satış Müdürü Mohamed Abd Elhamid; Nilüfer Belediyesi Adil Kayaoğlu; Tekfen Holding İş Geliştirme Müdürü Emrah İnce ve NRG Enerji Genel Müdürü Hasan Özden başta olmak üzere yerli ve yabancı pek çok yatırımcı, bölgede yatırım yapmanın avantajları hakkında bilgilendirilmiş; dört firma Balıkesir ve Çanakkale’ye büyük ölçeklerde yatırım yapma planlarının olabileceğini belirtmişlerdir. Mevzubahis yatırımcılar daha geniş bilgilendirme ve uygun yatırım alanlarının belirlenmesi için bölgeye ziyarette bulunmayı taahhüt etmişlerdir.

GMKA’dan “Güney Marmara’da Yenilenebilir Enerji” başlıklı oturum

Fuarın forum bölümünde ise GMKA ev sahipliğinde “Güney Marmara’da Yenilenebilir Enerji” başlıklı bir oturum düzenlenmiş; EPDK’yı temsilen uzman Dr. Refik Tiryaki’nin moderatörlüğünde GMKA Genel Sekreter Vekili Dr.Kasım Özek’i temsilen PPKB Birim Başkanı O. Erol İNCE; Balıkesir Üniversitesi’ni temsilen Doç. Dr. Erhan Balcı; rüzgar enerjisi alanında faaliyet gösteren Northel Enerji Genel Müdürü Ahmet Yalçın; biyokütle alanında faaliyet gösteren Telko Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Okan Türkay; jeotermal enerji alanında faaliyet gösteren MTN Enerji Proje Müdürü Çağatay Mitil, Balıkesir ve Çanakkale’de yenilenebilir enerji yatırımlarının avantajlarını ve yatırım için bölgemizi tercihlerinin sebeplerini anlatmışlardır.

Yenilenebilir enerji alt sektörlerini kapsaması ve devlet-üniversite-özel sektör birlikteliğini tam ifade edecek şekilde, tüm paydaş gruplarından en az birer temsilci içermesi sebebiyle, GMKA oturumu en faydalı ve başarılı oturum olarak yaygın takdir görmüştür. 

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..