Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

GMKA Bölgede Yerli İşletim Sistemi Kullanılmasına Öncülük Ediyor

Milli işletim sistemi Pardus’a geçiş amacıyla, Güney Marmara Bölgesinde yerli ve açık kaynak kodlu yazılımların kullanılmasının yaygınlaştırılmasına katkı sağlamak için çevrim içi toplantı gerçekleştirildi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) ve Pardus’un geliştiricisi TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) işbirliğiyle yapılan toplantıda, Pardus proje yürütücüsü Dr. Cengiz Çelik tarafından katılımcılara bir sunum gerçekleştirildi. Toplantı, Balıkesir ve Çanakkale illerinde faaliyet gösteren başta kamu kurumları olmak üzere özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarında görevli bilgi işlem sorumlusu personellere ve açık kaynak kodlu yazılımlara ilgi duyan vatandaşlara yönelik düzenlendi.

Pardus proje yürütücüsü Dr. Cengiz Çelik yapmış olduğu sunumda; Pardus İşletim Sistemi’nin öne çıkan yönleri, milli yazılım geliştirmenin gerekliliği, Pardus kullanımının yaygınlaştırılmasının getireceği siber güvenlik, lisans bedellerinden doğacak tasarruf gibi konularda bilgilendirmelerde bulundu. Bunun yanı sıra hali hazırda Pardus İşletim Sistemi’ni kullanmaya başlayan kamu kurumları ve deneyimleri katılımcılarla paylaşıldı.

“Ülke olarak ortak gütmemiz gereken politikalardan biri de milli yazılımlarımızın yaygınlaştırılması ve bu alanda dışa bağımlılığımızı azaltmak”

Toplantı öncesi söz alan milli işletim sistemi kullanımının önemine dikkat çeken GMKA Genel Sekreteri Abdullah Güç, “Ülkeler belirli alanlarda, özellikle stratejik alanlarda dış bağımlılığını azalttığı nispette güçlü oluyor. Stratejik alanlardan biri de yazılım. Bizim ülke olarak yazılımda yetiştirdiğimiz çok büyük bir insan kaynağı var. Bu insan kaynağı kısmen yurt içinde, kısmen yurt dışında farklı seviyelerde hizmet gerçekleştiriyor. Ülke olarak ortak gütmemiz gereken politikalardan biri de milli yazılımlarımızın yaygınlaştırılması ve bu alanda dışa bağımlılığımızı azaltmak. Pardus bu amaçla geliştirilmiş bir sistem. Şahsi fikrim olarak kurumlarımızda yüzde yüz oranında Pardus’a geçilmesini gerektiğini düşünüyorum. Bunun zorlukları var fakat bunu hayata geçirecek ve bu zorlukları atlatacak yetişmiş insan kaynağımız da var. Bu konuda farkındalığı arttırmaya, kafa yormaya ve geliştirmeye ne kadar çabalarsak o kadar çok kazanım elde ederiz diye düşünüyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

Bilgilendirme sunumunun ardından katılımcıların Pardus’a dair sorularının cevaplandığı ayrı bir oturum gerçekleştirildi.

Pardus, yerli yazılım teknolojileri ile dışa bağımlılığın azaltılmasına katkı sağlıyor

Pardus İşletim Sistemi; bilişim alanında yurt dışına olan bağımlılığın azaltılması, siber güvenliğin güçlendirilmesi ve tasarruf sağlanması amacıyla kritik sistemlerin üzerinde çalışabileceği, açık ve standart veri yapılarını destekleyen, kaynak kodlarının gerekli durumlarda incelenmesine imkan veren, farklı ihtiyaçlara göre uyarlanabilecek esnek bir işletim sistemi altyapısı sağlamak misyonu ile hayata geçmiştir. Pardus, özgür yazılımların ihtiyaçlara göre uyarlanarak entegrasyonun sağlanması ile Türkiye’nin yazılım teknolojileri konusundaki etkinliğinin artırılarak dışa bağımlılığın azaltılmasına katkı sağlamayı da amaçlıyor.