Haber Galerisi

GMKA Balıkesir ve Çanakkale’yi Hestourex’te Tanıttı

10 Nisan 2017

Bu yıl Antalya’da ilki düzenlenen Dünya Sağlık Spor Kongre ve Fuarı Hestourex’e katılan Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA), Bölgemizin sağlık ve spor turizmi olanaklarını tanıttı.

Dışişleri Bakanlığı çatısı altında Ekonomi Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen Hestourex, 150 ülkeden 4 bin kişilik satın alma heyetinin katılımıyla kapılarını törenle açtı. Açılışa, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, belediye başkanları, turizm, sağlık ve spor dünyasının temsilcileri katıldı.

Fuarın açılışını gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’de bir ilki, Hestourex’i hep birlikte gerçekleştirdiklerini belirterek, bunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu ve talimatlarıyla Başbakan Binali Yıldırım ve bakanlıkların desteğiyle düzenlediklerini söyledi.

“Bu Yıl 10 Milyar Liranın Üzerinde Anlaşma Yapılmasını Bekliyoruz”

Bakan Çavuşoğlu, "Türkiye aldığı turist sayısı bakımından dünyada ilk 7’dedir. Biz artık kitlesel turizmin yanında, sağlık, spor her türlü alternatife, yani karavan turizminden doğa turizmine kadar her türlü turizmi, güzelliklerimizi ve zenginliklerimizi yurt içi ve dışından gelen tüm konuklarımıza sunmak istiyoruz" ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu; "Bu yıl 10 milyar liranın üzerinde anlaşma yapılmasını ve kısa vadede 150 milyar liralık anlaşmanın gerçekleşeceğini bekliyoruz. 2 binden fazla akademisyen fuara katılıyor ve tecrübelerini burada paylaşıyor. 40 bin ikili iş görüşmesi bekliyoruz. 2017 yılı içerisinde sadece Antalya’da 20 uluslararası spor turnuvasının yapılmasını bekliyoruz." diye konuştu.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından da açılan stantta, Balıkesir ve Çanakkale illerinin turizm olanaklarının tanıtımı yapılırken, standı ziyaret eden yerli ve yabancı ziyaretçilere sağlık turizmi açısından büyük önem arz eden termal kaynaklar konusunda da bölgemizin zenginlikleri anlatıldı.

“Bölgemiz Doğa Turizmi İçin Eşsiz Bir Bölge”

Bölgemizin turizm imkanlarına değinen GMKA Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım Özek, “Kültürel ve tarihi değerler bakımından zengin bir mirasa sahip olmasının yanında doğası ve konumu ile turizm olanakları açısından önemli fırsatlar sunan bölgemiz, gelişen kıyı turizmi dışında yıl boyunca aralıksız turizm amacı doğrultusunda çok çeşitli turizm faaliyetlerine ev sahipliği yapmakta. Bölgemiz; zengin bitki örtüsü, geniş ormanlık alanları, jeotermal kaynakları, mavi bayraklı plajları ve uzun kıyıları ile yerli ve yabancı turistlerin artan ilgisiyle turizmde daha iyi yerlere gelecektir.” diye konuştu.

Özek, özellikle termal turizm ile bölgede bazı hastalıkların tedavisi ve sağlığın korunması amacıyla konaklama, dinlenme ve eğlenme ihtiyaçlarının karşılandığını belirtti.

Özek, “Termal turizm ve sağlık turizminin birbiriyle örtüşen yapısı sayesinde, termal turizmin faydaları toplum sağlığının korunması dolayısıyla sosyal refahın artması ve iktisadi kalkınmanın sağlanması sonuçlarını doğurmaktadır. Son yıllarda değişen turizm tercihleri ile kıyı turizminin yanı sıra farklı turizm alternatiflerinin gelişmesinde etkili olmuştur. Bölgenin sahip olduğu zengin bitki örtüsü ve elverişli iklim koşulları ile doğa turizmi için eşsiz bir bölge. Özellikle Kaz Dağlarının sahip olduğu biyolojik çeşitlilik, flora ve faunası ile isminden söz ettiren bir doğa turizmi alanı.” diye görüş bildirdi.

06-09 Nisan 2017 tarihinde Antalya Expo Center’da faaliyet gösteren Hestourex Dünya Sağlık Spor Turizmi Fuarı’nda ayrıca standı ziyaret eden ziyaretçilere Unesco Dünya Kültür Mirası listesinden yer alan Troia (Truva) Antik Kenti’nin uluslararası alanda tanıtımı ve 2018’in “Troia” yılı ilan edilmesini amaçlayan 2018 Troia yılı projesi hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..