Haber Galerisi

GMKA Ar-Ge İşbirlikleri ve Zirvesi Fuarına Katılım Sağladı

09 Mayıs 2017

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA), Kalkınma Bakanlığı ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde, 3-5 Mayıs 2017 tarihlerinde İstanbul’da, “Geleceğin Üretim Sistemlerinde Ar-Ge İşbirlikleri” ana temasıyla organize edilen Uluslararası Ar-Ge İşbirlikleri Zirvesi ve Fuarı‘na katılım sağladı.

Kamu, üniversite ve özel sektör başta olmak üzere, ülkenin kalkınma hedefleri ile bütünleşik bir şekilde kurumlar ve kişiler arası bilimsel ve ticari işbirliği zemininin oluşturulması, yapılan hizmet ve faaliyetlerden ulusal ve uluslararası farkındalığın artırılması amacıyla düzenlenen fuarda açılış konuşmalarını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Hasan Ali ÇELİK, Kalkınma Bakanı Yardımcısı Yusuf COŞKUN ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta SARAÇ yaptı.

GMKA olarak TR22 Bölgesini temsilen Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım ÖZEK, Çanakkale Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Recai BAŞARAN ve Ajans uzmanları katılırken, kurulmuş olan standta, katılımcılara bölgede teknolojideki öncelikli alanlar, enerji alanında işbirliğine dayalı Ar-Ge yaklaşımları, dijital teknolojiler ve işbirlikleri hakkında bilgi verilirken, ayrıca; bölgede gerçekleştirilen faaliyetlerin sunumu ile kamu, özel ve akademik etkileşiminin artırılmasına yönelik bilgilendirmeler yapıldı.

Fuar kapsamında Türkiye’de Ar-Ge ekosistemi içerisinde yer alan temel aktörler olan sanayi, üniversite ve kamu kurumlarının bir araya getirilerek yapmış oldukları çalışmalar hakkında diğer tarafların bilgilendirilmesi, imkânların tanıtılması, görüş alışverişinde bulunulması ve işbirliği imkânlarının tartışılması sağlanırken; Ar-Ge çalışmalarının istikameti, Türkiye’nin nasıl bir yol izlemesi gerektiği ve bunun için uygulanması gereken politikalar ile aktörler arası işbirliklerinin geliştirilmesi için somut öneriler tartışıldı.

Panellerle birçok konunun görüşüldüğü organizasyonda ilgililerin işbirliği görüşmelerini birebir yapabilmeleri açısından küçük toplantı salonları da tahsis edildi. Odak ülke olarak Japonya’nın seçildiği etkinliğe Japonya’dan kamu, özel sektör ve akademi temsilcileri ile Avrupa Araştırma Alanı’nı temsilen politika yapıcılar, özel sektör temsilcileri ve araştırma işbirliği platformlarını kapsayan üst düzey bir katılım gerçekleşti.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..