Haber Galerisi

GMKA 2018 Mali Destek Programı İçin İmzalar Atıldı

20 Haziran 2018

2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı kapsamında Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından toplam bütçesi 15 Milyon TL olan “Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi” konulu Mali Destek Programı kapsamında, tamamlanan değerlendirmeler sonucu başarılı bulunan projeler için imza töreni gerçekleştirildi. Çanakkale'de de başarılı olan projeler için perşembe günü bir imza töreni daha gerçekleştirilecek.

GMKA Balıkesir merkez binasında, İstiklal Marşı ve açılış konuşmasının ardından gerçekleştirilen törene, GMKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, GMKA Yönetim Kurulu Üyeleri Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula ile Balıkesir Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mehmet Ali Aşuk, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Balıkesir OSB İl Müdürü Mesut Eray, GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç, GMKA Program Yönetim Birimi Başkanı Murat Ateş, ilçe kaymakamları ile başarılı bulunan proje sahipleri olan kamu kurum ve kuruluşlardan gelen temsilciler katıldı. GMKA Program Yönetim Birimi uzmanlarından Tuğba Bozkurt’un sunumunun akabinde, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı da bir konuşma gerçekleştirdi.

“Önümüzdeki 10 yıl Balıkesir’in sanayisinin en hızlı geliştiği, değiştiği ve dönüştüğü yıllar olacak.”

Gençliği içeren, eğitim ile ilgili bağlantısı olan her konunun kendisini mutlu ettiğinden bahseden Yazıcı; “Balıkesir ve Çanakkale illerinden sorumlu Güney Marmara Kalkınma Ajansı olarak buradaki okullarımızı bu projenin içerisine almak arzusundaydık. Biz bu konuyu başta yönetici arkadaşlarımız olmak üzere çok önemsiyoruz. Gelişmekte olan, sanayisini büyütmekte olan bir şehiriz. İnanıyorum ki özel şartlarımız gereği oluşan ve oluşacak olan başta ulaşım imkanları olmak üzere Balıkesir’in bulunduğu konum ve gelişimi itibari ile önümüzdeki 10 yıl Balıkesir’in sanayisinin en hızlı geliştiği, değiştiği ve dönüştüğü yıllar olacak. Yatırımcılar da artık Balıkesir’e geliyor. Organize Sanayi Bölgesi ve GMKA Yönetim Kurulu Başkanı olarak, Balıkesir’in Valisi olarak bu tür taleplerle çok sık bir şekilde karşılaşıyorum. Balıkesir’de bir cazibe oluşmuş durumda. Bizlere düşen de altyapı hazırlamak olacak ama çok daha önemlisi, belki en önemlisi de kalifiyeli insan yetiştirmek gerekiyor. Sanayi tesisleri kalifiyeli eleman bulma konusunda çok sıkıntı çekiyor. Sanayideki en büyük problem de bu. Biz önümüzdeki 10-15 yıl bu konuda çok daha fazla gayret içerisine girmeliyiz. Bu sorumluluğu hepimiz almalıyız.” diye konuştu.

“Gençlerimizi kalkınmamız için birinci unsur olarak kullanacağız.”

Kocaeli’nde görev aldığını ve orada da gelişen sanayi ile birlikte kalifiyeli insan bulma problemi yaşadığına değinen Yazıcı; “Kalifiyeli eleman bulamadığınızda dengesiz bir göç ortamı oluşuyor. Bu sefer sadece kalifiyeli değil büyük çoğunluğu kalifiyesiz olarak sadece kente iş ortamının olmasından dolayı kente geliyor. Bu da sanayicinin omuzlarına daha fazla bir yük olarak tesir ediyor ve sanayici boşluğu kalifiyesiz işçilerle doldurarak yoluna devam etmek zorunda kalıyor. Böylelikle sanayicinin dışında da birçok kurum ve kuruluşu yeni sorunlar bekliyor. Belediyeler de yeni bütçeler ayırmak zorunda kalıyor. Biz kendi insanımızı kendimiz yetiştirmemiz gerekiyor. Genç bir nüfusuz. Gençlerimizi kalkınmamız için birinci unsur olarak kullanacağız. Bu bilinçle bu projeyi kutluyorum. Katılım gösterenlere, konuya alakadar olup proje sundukları için teşekkür ediyorum. Ajans olarak bu alanda tekrar desteğe çıkmayı yürekten istiyorum. Bu imkanı kullanacak olan proje sahiplerine gençlerimizi mezun ettiğimizde, aranan kişi mahiyetinde olacak şekilde yetiştirmenize inanmanızı istiyorum. Katılımınızdan dolayı tekrar teşekkür ediyor, hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” diyerek konuşmasını bitirdi.

Konuşmaların ve yapılan sunumun ardından Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, başarılı proje sahiplerine sözleşme takdimi ve GMKA Yönetim Kurulu üyelerinin ve ilçe kaymakamlarının da kendi ilçelerindeki projelere sözleşme takdimi sonrasında tören sona erdi. Törene katılamayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu da törene çelenk gönderdi. Program dahilinde Çanakkale’de de başarılı proje sahipleri için Perşembe günü imza töreni gerçekleştirilecek.

Bütçesi En Fazla Olan, Tek Seferde İlan Edilen Mali Destek Programı

İmza töreni gerçekleştirilen 12’nci Mali Destek Programı ile Toplam bütçesi, 15 milyon TL. destek oranı, proje toplam maliyetinin %90 ı olacak olan bu yeni program kapsamında proje başına en az destek oranı 100 bin TL, en fazla destek oranı 1 milyon TL olarak belirlendi. Bu destek programı ile; Yenilikçi model ve yöntemler kullanımıyla mesleki eğitim kalitesinin artırılması, iş dünyası ile meslek eğitimi veren kurumlar arasında işbirliğinin artırılması ve mesleki eğitim alamayan kesimlerin mesleki eğitime erişiminin sağlanmasını hedeflenmiştir. 2018 Yılı Mali Destek Programı GMKA’nın şimdiye kadar tek seferde ilan ettiği, bütçesi en fazla olan Mali Destek Programıdır.

Genel amacı Güney Marmara Bölgesinde bölgenin ihtiyaç duyduğu alanlarda işgücü niteliğinin artırılması olarak belirlenen programda ele alınan öncelikler çerçevesinde toplamda 79 başvuru alınmıştır. 15 milyon TL bütçeli programa toplamda 40 milyon destek talebi içeren 79 projenin değerlendirmesi sonucunda 48 proje başarılı bulunmuştur. Başarılı bulunan projelerin toplam destek talebi 23,5 milyon TL’dir. Fakat program bütçemizin 15 milyon TL olmasından kaynaklı toplamda 34 proje desteklenebilecektir.

Desteklenecek projelerin arasında ilk sırada MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı okul ve kurumlar yer almaktadır. Toplamda 21 proje ile ilk sırada yer alan ve Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerini içeren bu grubu, 4 projeyle İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri takip etmektedir.

Balıkesir’de desteklenecek olan 22 proje için 8 milyon 627 bin TL kaynak ayrılmıştır. Bu projelerin toplam bütçesi ise 9 milyon 597 bin TL’dir.  Balıkesir ilinde desteklenecek olan MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı toplam 13 kurumun destek bütçesi 5 milyon 87 bin TL olup Balıkesir için kullandırılacak kaynağın %59’una tekabül etmektedir.

11 Mali Destek Programı ile 500 Projeyle Bölgeye 50 Milyon TL Kaynak Kullanıldı

Bölgenin yatırım ortamının iyileştirilmesi, bölgesel planlama çalışmaları ve ihtiyaç duyulan alanlarda gerektiğinde mali ve teknik desteklerle bölgesinde yol açıcı bir rol üstlenmeyi görev edinen Güney Marmara Kalkınma Ajansı, bu doğrultuda, bu güne kadar 11 Mali Destek Programı uygulamıştır. Bu Mali Destek Programlarında 305 projenin desteklenmesini sağlamış ve diğer Teknik Destek ve Doğrudan Faaliyet Desteği diye tanımladığımız destek programları ile yaklaşık 500 projenin yürümesine vesile olarak 50 milyon TL kaynak kullanmıştır. Proje sahiplerinin kendi eş finansmanları da dikkate alındığında 110 milyon TL kaynak harekete geçirilerek bölgede büyük bir sinerji ortaya çıkarılabilmiştir.

Balıkesir’de desteklenmeye hak kazanan projelerin listesi ise aşağıdaki gibidir.

Altıeylül

100. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Bigadiç

Bigadiç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

Altıeylül

Balıkesir Açık Ceza İnfaz Kurumu

Bigadiç

Bigadiç Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi

Altıeylül

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Edremit

Edremit Mesleki Eğitim Merkezi

Altıeylül

Balıkesir İMKB Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi

Edremit

Saniye Karagözoğlu Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi

Altıeylül

Balıkesir Üniversitesi

Edremit

Yılmaz Akpınar Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi

Altıeylül

Hüma Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü

Gönen

Sarıköy Çok Programlı Anadolu Lisesi

Altıeylül

Mehmet Vehbi Bolak Ticaret Meslek Lisesi

Havran

Havran Mesleki Eğitim Merkezi

Altıeylül

Organize Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

İvrindi

İvrindi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

Ayvalık

Ayvalık Şehit Abdullah Tayyip Olçok Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Sındırgı

Sındırgı Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi

Balya

Balya Atatürk Çok Programlı Lisesi

Susurluk

Susurluk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Bandırma

Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi Bandırma Meslek Yüksek Okulu

 

Bandırma

Edincik Recep Gencer Mesleki ve Teknik Anadolu  Lisesi

 

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..