Haber Galerisi

Genel Sekreter ÖZEK Şubat 2017 Dış Ticaret Verilerini Değerlendirdi

05 Nisan 2017

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2017 yılı Şubat ayına ait dış ticaret istatistikleri açıklandı. TÜİK ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre ihracat 2017 yılı Şubat ayında, 2016 yılının aynı ayına göre %1,9 azalarak 12 milyar 127 milyon dolar, ithalat %1,6 artarak 15 milyar 820 milyon dolar olarak gerçekleşti.

TR22 Bölgesinin ihracat rakamı bir önceki yılın aynı ayına göre %28,9 azalarak 43 milyon 303 bin dolar, ithalat rakamı %43,3 azalarak 25 milyon 368 bin dolar olarak gerçekleşti.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım ÖZEK şunları belirtti: “Dış ticaret serbest piyasa ekonomisinin en önemli unsurlarından biridir. Küreselleşen dünyada ülke sınırları dışına çıkarak mal alıp satabilmek, pazar çeşitlendirmesi yapabilmek oldukça önemlidir. 2017 yılı Şubat ayı dış ticaret verilerine baktığımızda ülkemizde dış ticaret açığının bir önceki yıla göre artarken Bölgemizde (TR22) ise dış ticaret fazlası olduğunu görüyoruz. Hatta son 1 yılda dış ticaret fazlamız %11 artmış ve dolayısıyla ihracatın ithalatı karşılama oranı da artmıştır. Bu artışta ithalat rakamlarımızda meydana gelen ciddi düşüşün de etkisi var. Balıkesir ve Çanakkale illerimiz maalesef dış ticarette istenen seviyede değiller. TR22 Bölgesinin toplam ihracatı ülke ihracatının binde 3’ünü oluşturuyor. Balıkesir 33 milyon 576 bin dolarlık ihracat miktarıyla 81 il içerisinde 25., Çanakkale ise 9 milyon 727 bin dolarlık rakamıyla 46. sırada yer alıyor. Bölge illerimiz olarak üst sıralara çıkmak için çabalıyoruz.”

Pazar çeşitlendirmesinin ve tek bir pazara bağlı kalınmamasının önemine tekrar vurgu yapan ÖZEK; “Türkiye İhracatçılar Meclisinin verilerine göre Balıkesir’in 2017 yılı Ocak-Şubat aylarında en çok ihracat yaptığı ülkeler Irak, Almanya ve İtalya. Çanakkale ise İtalya, ABD ve Yunanistan’a mal satıyor. Yine TÜİK verilerinden son 1 yılda AB pazarının daraldığını ve AB’ye yapılan ihracatın azaldığını görüyoruz. İşletmelerimizin fırsatları iyi değerlendirerek alternatif pazarlara erişmeleri, daha fazla pazara nüfuz etmeleri bölgemizin dış ticaret kapasitesinin iyileştirilmesine büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

Dış ticaret açığının kapatılması ve dış ticaret gelirlerinin artırılması için teknolojiye de dikkat çeken ÖZEK “Parasal büyüklüğüne göre sıraladığımızda Balıkesir’den dünyaya en çok su ürünleri ve hayvansal mamuller, hazır giyim ve konfeksiyon ile otomotiv endüstrisi ürünleri satıyoruz. Çanakkale’den ise zeytin ve zeytinyağı, su ürünleri ve hayvansal mamuller ile mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihraç ediliyor. Ülke genelinde imalat sanayi ürünlerinin toplam ihracattaki payı %93,9 iken yüksek teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ürünleri ihracatı içindeki payı sadece %3’tür. Buna karşılık yüksek teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ürünleri ithalatı içindeki payı %16,1’dir. Teknolojide dışarıya bağımlı olduğumuz bir gerçek. Ülkemizin 2023’de 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşabilmesi için orta yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin üretiminin ve ihracatının oldukça önemli olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..