Haber Galerisi

Edrobotik Projesi Başlıyor!

02 Nisan 2018

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) 2017 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanmış olan “Geleceği Kodlayan Nesiller İçin, Kodlama ve Robotik Yazılım Eğitici Eğitimi” Şehit Tüm General Aydoğan Aydın Ortaokulu’nda Eğitim Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Zülfü Genç tarafından İlçede görev yapan 26 Bilişim Öğretmenine eğitim verilmişti. 26 Bilişim Öğretmeni ve 18 Okul Müdürü ile Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda okullarda yapılacak uygulamaların yol haritasını çizildi.

Toplam 18 okulda bu projenin uygulanması ve okullara en az 1’er tane robot alınması ve çalışmaların başlatılması kararına varıldı. Toplantı grubu aynı gün Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı’yı makamında ziyaret ederek çalışmalar ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

Yapılan çalışmalar neticesinde eğitim alan öğretmenler tarafından; Robotik kodlama eğitimine yönelik amaca uygun hareketli objelerin ve robotların tasarlanması, yarışmalar için değişik türlerde robotların inşa edilmesi gibi pek çok konuda eğitim veriliyor. Projenin uygulandığı 18 okulda öğrenciler her yaş grubuna uygun farklı robot türleri, kurulumları, mekanik ve elektronik tasarımları, proje tasarlaması, program kodlaması gibi pek çok konuda eğitim almaya başladılar.

2017-2018 yılında yenilenen öğretim programlarında da Bilişim Teknolojileri derslerinin ana ekseninde yer alan kodlama ve robotik müfredat uygulamaları ders içeriklerine entegre bir şekilde Bilişim ve Teknolojileri Dersleri ve DYK Kurslarında, bu eğitimi alan öğrencilerimiz teknoloji kullanarak fikirlerini hayata geçirme becerisi kazanmaya çalışıyor. Programlama eğitiminin öğrencilere yansıtıcılık, yaratıcılık, kural öğrenme, kurallara uyma, problem çözme ve analitik düşünme, uzamsal düşünme becerileri gibi beceriler kazandırması amaçlanıyor.

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç, yakın gelecekte her türlü üretimin temelini yazılım oluşturacağından söz ederek Robotik ve Kodlama eğitiminin öğrenciler için önemine değindi. Koç, “Edremit’li öğrencilerimiz kodlama diliyle tanıştı. Yaş gruplarına göre düzenlenen kodlama ve robotik dersleri, erken çocuklukta kodlama diliyle tanışan çocuklara gelecekte yazılım üretme konusunda yaşıtlarının önüne geçme olanağı sunuyor. Yakın gelecekte her türlü üretimin temelini yazılımın oluşturacağı öngörülürken yazılım dili olan kodlamanın öğretimi de eğitimin en önemli unsurlarından biri olarak öne çıkıyor. Artık eğitimde ezberci yaklaşımlar terk ediliyor. Biz de İlçemizde öğrencilerimizin kendi fikirlerini, kendi düşüncelerini hayata geçirmeleri, artık kağıt üzerinde soru çözmek yerine iş birlikleriyle yöntemini kullanmaları, fikir üretmeleri ve kendi hayallerini gerçekleştirmeleri için bir ortam yaratmak istedik.” ifadelerini kullandı.

 

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..