Haber Galerisi

Edremit Zeytin Kümelenmesi Kuruluyor!

01 Mart 2018

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) 2017 Teknik Destek Programı kapsamında 5. Dönem için Edremit Belediyesi Başkanlığı’nda, Edremit Ticaret Odası ve Edremit Ziraat Odası'nın da proje ortağı olduğu “Edremit Zeytin Kümelenmesi Kuruluyor!” projesi için açılış toplantısı yapıldı.

Sanayi ve tarım açısından, Edremit için en önemli tarım kolu olan zeytincilik için kümelenme çalışmasıyla, pazar payının arttırılması için ilk adım atıldı. Bu proje ile Avrupa'da da önemli bir yeri olan zeytin kümelenmesinin Edremit de uygulanması ve bu sayede Edremit zeytininin ve zeytinyağının yüksek kalite standartlarında üretiminin teşvik edilmesi, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması, uluslararası rekabetçiliğin artması ve böylelikle bölgesel kalkınmanın ivme kazanması öngörülmektedir.

Edremit Ticaret Odası ve Edremit Ziraat Odası ile ortaklaşa yapılacak projede, danışman firma ve kurum temsilcileriyle birlikte; Mevcut durum analizi yapılması, liderlik grubu oluşturulması, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın Kümelenme politikasına uygun formatta Edremit ilçesi için kümelenme stratejisinin belirlenmesi ve zeytin kümelenmesinin temellerinin atılması hedeflenmektedir.

Edremit zeytininin ve zeytinyağının yüksek kalite standartlarında üretiminin teşvik edilmesi, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması, uluslararası rekabetçiliğin artması ve böylelikle bölgesel kalkınmanın ivme kazanmasının amaçlandığı proje kapsamında 10 firma ziyaret edilecektir. Firma sahiplerinin kümelenme konusuyla ilgili bilgi eksikliğinin giderilmesi, küme kurma aşamasında küme girişiminin başlatılması, kümelenme kültürü ve farkındalığının sağlanması, küme liderleri ve üyeleri arasındaki sürdürülebilir işbirliğinin oluşturulması ve yaygınlaştırılmasını sağlayacak stratejinin belirlenmesi öngörülmektedir.

Söz konusu projede Edremit'te olan zeytin-zeytinyağı üreticileri, zeytinyağı sektöründe yer alan firmalar ile “Zeytin Kümesi” oluşturmak amacıyla 14 günlük danışmanlık hizmeti finanse edilecektir.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..