Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

Edremit Evleri Hayat Buluyor

Tarihi dokusu eşsiz mimarisi ile kültür dünyasına armağan edilen tarihi Edremit Evleri, Balıkesir Valiliği'nin katkılarıyla restore edilerek, gün yüzüne çıkarılıyor.

Edremit'in kültürel zenginliklerinin korunması ve yaşatılması duyarlılığıyla hazırlanan Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) ve Edremit Belediyesi tarafından desteklenen toplamda 2 milyon 277 bin 495 TL bütçeli "Tarihi Edremit Evleri Gün Yüzüne Çıkıyor Projesi" hızla çalışmalarına devam ediyor.

Dört Mevsim Turizm

Balıkesir turizmine büyük katkı sağlayacağı düşünülen "Tarihi Edremit Evleri Gün Yüzüne Çıkıyor Projesi" kapsamında tarihi Edremit evleri de yeniden hayat buluyor. Proje ile Edremit ilçesinde Gazi İlyas Mahallesi, Tuzcumurat Mahallesi, Kapıcıbaşı Mahallesi ve Hacıtuğrul Mahallelerinin kesişme noktalarını içeren Gazi İlyas Caddesi üzerinde bulunan 14 adet tescilli, 6 adet yapılaşmamış parsel ve 33 adet tescilsiz taşınmaz kültür varlıklarının sokağa bakıveren cepheleri ile birlikte tarihi mimariye özgü sokak dokusu ve kentsel mobilyaları ile korunması, sağlıklaştırılarak yaşatılması, kültür turizmine kazandırılarak Edremit'te 4 mevsim boyunca turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi hedefleniyor.

Eşsiz Kültürel Etklinlik

Tarihi sokak projesi ile ilgili açıklama yapan Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, "Yüzyıllar öncesinde kurulan Edremit ilçemiz birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, çok farklı kültürün ve medeniyetin etkisinde kalmıştır. Bugün önemli bir turizm merkezi olan Edremit ilçemiz, sahip olduğu birçok turistik potansiyele karşın, deniz-kum-güneş turizmiyle ön plana çıkmaktadır. Mitolojiden Anadolu'ya uzanan coğrafyada eşsiz bir kültürel üstünlüğe sahip Edremit'in tarihi ve kültürel üstünlüğü, yaz/deniz turizminin gölgesinde kalarak maalesef yeterince tanıtılamamıştır. Bu bilinçle Edremit Kaymakamlığı öncülüğünde eski kent dokusunun yoğun olarak bulunduğu Gazi İlyas Caddesi üzerinde bulunan tescilli ve tescilsiz taşınmaz kültür varlıklarının sokağa bakı veren cepheleri ile birlikte tarihi mimariye özgü sokak dokusu ve kentsel mobilyaları ile korunması, sağlıklılaştırılarak yaşatılması, çağdaş yaşama katılması ve bölgenin ilgi odağı haline gelerek kentimize ekonomik katma değer sağlamasını amaçladık.

İlçemiz, turizme kazandırılamamış birçok kültürel varlığın ev sahipliğini yapmaktadır. İlçemiz genelinde yaptığımız envanter araştırmasında Koruma Kurulunca tescil edilmiş 239 adet yapı mevcuttur. İlçemizde bulunan tescilli kültürel varlıkları bize göstermektedir ki; ilçemiz, kültürel açıdan büyük bir hazine konumundadır. Bu kültürel zenginliklerimizin değerini bilmeli, korumalı ve gelecek nesillere en iyi şekilde miras bırakmalıyız. Eşsiz mirastan gurur duyulması amacıyla hazırlanan ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) ile Edremit Belediyesi tarafından desteklenen projemizle Kuzey Batı Anadolu'daki geleneksel ev mimarisinin önemli örneklerinden sayılan tescilli yapılar; dışı sofalı, mimari ayrıntıları ve süsleme özellikleriyle dikkat çeken yapılar gün yüzüne çıkarılarak turizme kazandırılacaktır. Edremit'te kültürel turizmin geliştirilmesine önemli bir kapı aralayacak proje kapsamında restore edilecek tarihi sokağın kültür turizminin geliştirilmesinde önemli bir fonksiyon üstleneceğini öngörmekteyiz. Bu nedenlerle çok önemsediğimiz projemizin bu aşamalara gelmesinde bizlere desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz Ersin Yazıcı'ya, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyelerine, Balıkesir Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Üyelerine ve Edremit Belediye Başkanlığına teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

Balıkesir Turizmi Mekansal Anlamda Da Cazibe Merkezi Olacak

Kültür projesi ve bu kapsamanda yürütülen tarihi Edremit evlerinin restorasyonu ile ilgili konuşan Vali Ersin Yazıcı ise, projenin Balıkesir turizmine büyük katkı sağlayacağını vurguladı. Balıkesir'in turizm alanında çok yönlü olduğunu belirten Vali Yazıcı, "Edremit'te deniz turizminin yanında kültür turizmine de ağırlık vermek için ilçenin eski yerleşim yerlerindeki tarihi evleri restore ederek turizme kazandırma hedefindeyiz. Edremit'in tarihi ve kültürel hayatını adeta simgeleyen bu özel çalışmamızda, şehir tarihine miras kalan korunmaya muhtaç bu mekânların bakım ve onarımı tamamlandığımız zaman, Balıkesir turizmi mekânsal anlamda da büyük bir cazibe merkezi olacak." dedi.

Edremit Ziyaretçilerin Uğrak Mekanı Haline Gelecek

Kentin gerçek kimliğine kavuşması için çalıştıklarını anlatan Vali Yazıcı, "Balıkesir çok zengin bir kültürel mirasa sahip. Önemli olan geleneksel kültürümüzde yer almış bu tarihi eserleri ayağa kaldırmak, canlandırmak ve kentimizin tarihi eserlerine sahip çıkarak gelecek kuşaklara anlatmaktır. Bu işler bittiğinde sokağımızın tüm binaları kişiliğine, kimliğine ve o tarihi misyonuna uygun olacak. Burada yöresel ürünler de yer alacak. Sokak düzenlemesi ve altyapısıyla Edremit ziyaretçilerin uğrak mekânı haline gelecek. Balıkesir'i ülkemizde ve dünyada ön plana çıkaran en önemli özelliklerden biri olan geleneksel mimari tarzındaki evleridir. İmkânlar el verdiği sürece, bu güzel eserleri gün yüzüne çıkarmaya devam edeceğiz. " dedi.