Haber Galerisi

“Edremit 2023’e Hazırlanıyor” Projesi İçin Start Verildi

17 Ekim 2017

Balıkesir'in Edremit Kaymakamlığı, 'Marka Şehir Edremit 2023'e Hazırlanıyor' sloganıyla, 'Sürdürülebilir Kalkınma Planı Hazırlanması İçin Stratejik Düşünme, Planlama ve Saha Analiz Çalışması' konulu bir projeyi hayata geçirdi.

Proje kapsamında 7 gün süreyle eğitimler verilecek

Bünyesinde oluşturduğu 7 ayrı projeyi hayata geçirerek toplum yararına faydalı işler yapmaya çalışan Edremit Kaymakamlığı, Türkiye'nin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmasına katkı sağlamak amacıyla yeni bir proje daha başlattı. 'Marka Şehir Edremit 2023'e Hazırlanıyor" sloganıyla, 'Sürdürülebilir Kalkınma Planı Hazırlanması İçin Stratejik Düşünme, Planlama ve Saha Analiz Çalışması' konulu proje, Güney Marmara Kalkınma Ajansı'ndan da (GMKA) teknik destek aldı. Saha çalışmalarıyla birlikte 7 gün sürecek olan projenin startı, geniş bir katılımla Güre Mahallesi'ndeki bir termal otelde verildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan program, protokol konuşmalarıyla devam etti.

Özek, “Edremit ilçemiz en çok proje üreten ilçe konumuna geldi.”

Proje sayesinde Edremit'in 6 yıllık stratejik planının tanımlanması hedeflendiğini söyleyen GMKA Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım Özek, "Sayın Kaymakamımız Ali Sırmalı görece başladığından bu yana Edremit ilçesinden ajansımıza yapılan teknik destek proje başvurularında büyük artış oldu. Edremit ilçemiz, ajansımızın yürüttüğü teknik destek projelerinde en çok proje üreten ilçe konumuna gelmiştir. Sayın kaymakamımızın bu konuda büyük bir özverisi ve yönlendirmesi var. Kendilerine, GMKA adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. GMKA olarak biz bu güne kadar mali destek programları, kalkınmada ivmelendirmek için kullandığımız argümanlardan birisiydi. 29 tane, değişik alanlarda destek programları uyguladık. 7 teknik destek ile birlikte 36 tane mali destek programımızı uygulamış olduk. İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın sloganıyla teknik destekleri hiç bırakmadık. Programlarımızı artırıyoruz. Bu projenin de hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

Sırmalı, “İlçemiz çok önemli yerlere gelecek”

"Edremit'in güçlü ve zayıf yönleri ele alınıyor" Kaymakam Ali Sırmalı da, Türkiye'nin ve Edremit'in 2023'e hazırlanmasının önemli olduğunu ifade ederek, "Kaymakamlığımız bünyesinde oluşturulan Proje Koordinasyon Birimimizin emekleriyle başlatılan bu projemiz ile birlikte ilçemizin çok önemli yerlere geleceğine inanmaktayım. Ülkemizin ortaya koyduğu 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine doğrudan ve dolaylı olarak katkıda bulunmak için ilçemize yönelik hedefler ile uygulama stratejileri doğrulusunda, bugünden bir vizyon geliştirilmesi. Bu vizyon doğrultusunda ulaşılmak istenen hedefler ile hedeflere ulaşmayı sağlayacak strateji ve iyi tasarlanmış politikaların belirlenmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu doğrultuda hazırlanan projemiz ile Edremit ilçemizin sahip olduğu eşsiz güzellikleri, doğal, tarihi ve kültürel değerleriyle birlikte tüm potansiyellerinin ön plana çıkarılması, Edremit'in öncelikleri, hedefleri ve hedeflerini içeren stratejilerin belirlendiği 2023 vizyonlu sürdürülebilir kalkınma planı oluşturulması için teknik destek eğitimi alınacaktır. Bu kapsamda ilçenin yetkilileri, sektör temsilcileri ve tüm paydaşlarla arasında koordinasyonun sağlanması, sinerji oluşturularak ortak bir hedefte buluşturulması ve ortak bir vizyona sahip olunması oldukça önemlidir. Bu nedenle Edremit Kaymakamlığı koordinasyonunda yapılan saha çalışmaları sonucunda, ilçe durum analizinin çıkarılarak Edremit ilçemizin güçlü ve zayıf yönleri ile fırsat ve tehditleri belirlenerek işlendiği, kısa orta ve uzun vadede hedeflerinin yer aldığı sürdürülebilir bir Kalkınma Planı hazırlanması sağlanacaktır. Hazırlanacak bu plan ilçenin gelecekteki gelişimine rehberlik ederek, Edremit'in 2023 vizyonunu belirleyecek stratejilerin üretilmesine öncülük etmiş olacaktır. Bu proje kapsamında 25 kişilik alanında uzman katılımcılara 7 günlük bir eğitim verilecektir tüm katılımcılara şimdiden teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Edremit Kaymakamlığı Proje Koordinasyon Birimi Sorumlusu Selma Tekçe de, proje ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdi. Konuşmaların ardından, Kıdemli Proje Uzmanı ve Endüstri Yüksek Mühendisi İbrahim Coşkun, çalıştay anlatımlarına başladı. 1 saat süren anlatımlarda katılımcılar görüş ve önerilerini de sunma fırsatı buldu. Programa, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı ile birlikte Belediye Başkanı Kamil Saka, Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, GMKA Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım Özek, daire müdürleri, Edremit Ticaret Odası Başkanı Coşkun Salon, Edremit Ticaret Borsası Başkanı Tarkan Denizer, Edremit Ziraat odası Başkan Vekili Ali Yılmaz Diker, Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu Başkanı Mehmet Hakkı Semerci, Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Yahya Yavuz, bölgedeki turizm işletmecileri, üreticiler, seyahat acentelerinin yetkilileri katıldı.

 

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..