Haber Galerisi

Dönüşüm Eğitimden Başlıyor: Blockchain

23 Mayıs 2018

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) 2018 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün hazırladığı ve destek almaya hak kazanan “Dönüşüm Eğitimden Başlıyor: Blockchain” adlı projenin sözleşmesi imzalandı. Balıkesir GMKA hizmet binasında yapılan imza törenine GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç ve Balıkesir İl Millî Eğitim Müdürü Yakup Yıldız katıldı.

150 Öğretmene Eğitim

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden proje ile ilgili yapılan bilgilendirmede şunlar denildi: “Büyük bir dönüşümü başlatması nedeniyle yeni internet olarak anılan "blokchain" teknolojisi, kesintisiz ve güvenli işlem takibi sağlayan dağıtık yapıdaki bir veri kayıt sistemi olarak görev yapmaktadır. Güven duygusunu merkezi otoritelerden alıp büyük topluluklara aktaran bu teknoloji insanların belli bir protokol içinde, merkezi bir yapı olmadan yaşayabilmelerini sağlamaktadır. Yeni endüstri devriminin kalbi olarak görülen "blokchain" teknolojisi pek çok alanda hayatımıza girmeye başlamış durumdadır. Proje ile ilimizde dijital dönüşüme rehberlik ve liderlik edecek eğitimcilerin yetiştirilmesi ile eğitimde üretkenliğe katkıda bulunulması hedeflenmektedir. Bu kapsamda, ilimizde bilişim teknolojileri öğretmeni, MEBBİS yöneticisi ve okul idarecisi olarak görev yapmakta olan 150 öğretmene "blokchain" teknolojileri eğitimi verilmesi planlanmaktadır.”

Üç gün sürecek olan eğitimin içeriği şu şekilde belirlendi: “Blok zinciri teknolojisinin çalışma prensibi ve türleri, tanımı, kullanım alanları, blok zinciri uygulamaları ve platformları, blok zinciri regülasyonları, kripto para birimleri; Dijital dönüşüm gerçeği ve evrimi, dönüşüm yönetimi ve metodolojisi, yeni endüstri çağında blok zinciri teknolojilerinin yeri, dijital bilgelik, küresel rekabette blok zinciri uygulamaları, geleceğin işletmelerinde blok zinciri; Eğitim sektöründe akıllı kontratların kullanımı, dijital varlıkların güvenliği, dijital bir öğrenme ekosistemi, blok zinciri teknolojisinin eğitimde kullanımına örnekler.”

Projeye Dahil Kurumlar

Program kapsamında Balıkesir ve Çanakkale’den toplam 10 adet proje kabul edilirken bunlardan biri Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, dördü ise müdürlüğe bağlı kurumlara ait olarak belirlendi. Balıkesir’den Milli eğitim kurumlarımıza ait projeleri destek almaya hak kazanan diğer kurumlar şunlar oldu: “Karesi Rehberlik ve Araştırma Merkezi, Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Erdek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Kepsut Çok Programlı Anadolu Lisesi.”

 

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..