Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

Dış Ticaret Merkezi Eğitimi Tamamlandı

Güney Marmara Kalkınma Ajansı Balıkesir Ticaret Odası ve Balıkesir Sanayi Odası’nın öncülüğünde başlayan dış ticarette bilgi ve istihbarat merkezi eğitimi tamamlandı.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA)’ın firmaların dış ticarette ihtiyaç duyduğu eğitim çalışmalarına devam ediyor. Mayıs ayında GMKA’nın Balıkesir’deki firmaların dış ticarette bilgi ve istihbarat ihtiyacına yönelik Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile yürütülen işbirliği görüşmeleri sonucunda imzalanan protokol düzenlenen eğitim ile fiilen başlamış oldu. Eğitim ile Mersin’in dış ticarette ulaştığı bilgi birikimi, Türkiye’nin ihracatını artırılması ve üreten Türkiye’nin ürünlerini ihracata entegre ederek büyüyüp zenginleşmesine katkı sunulması amacıyla Balıkesir’deki firmalar ile paylaşıldı.

İki gün süren eğitimin birinci gününde Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu, GTİP Tespiti Dış ticarete konu ürünün Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) tespitinin nasıl yapılacağı, hangi çevrimiçi kaynakların kullanılabileceği ve aynı ürünü tanımlayabilen farklı GTİP’ler varsa nasıl tespit edilebileceği bilgisi katılımcılara uygulamalı olarak aktarıldı.İkinci gün ise katılımcılara, Potansiyel Müşteri Tespiti Belirlenen hedef pazarda potansiyel müşterilerin/tedarikçilerin bilgilerine erişim sağlamak üzere Standard Industrial Classification (SIC) kodu tespiti yapılması, SIC kodu tespiti sonrasında belirlenen veya hedeflenen ülkelerdeki potansiyel müşterilerin firma bilgilerine erişim için kullanılan veri tabanları uygulamalı olarak incelendi.