Haber Galerisi

Çanakkale’nin Başarılı Projeleri İçin İmzalar Atıldı

22 Haziran 2018

2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı kapsamında, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından toplam bütçesi 15 Milyon TL olan Mali Destek Programı’nın “Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi” konulu programında, Çanakkale’nin başarılı bulunan projeleri için töreni gerçekleştirildi.

İstiklal Marşı ve açılış konuşmasının ardından gerçekleştirilen törene, başarılı bulunan proje sahipleri olan kamu kurum ve kuruluşlardan gelen temsilciler katıldı. Açılış konuşmalarının ardından Ajans sunumu ile birlikte başarılı projelerin kurum temsilcileri tarafından proje sunumları gerçekleştirildi. Konuşmaların ve yapılan sunumlardın ardından fotoğraf çekimi sonrasında tören sona erdi.

Güney Marmara’da İşgücü Niteliği Artacak

Sözleşme töreni gerçekleştirilen 12’nci Mali Destek Programı ile Toplam bütçesi, 15 milyon TL. destek oranı, proje toplam maliyetinin %90 ı olacak olan bu yeni program kapsamında proje başına en az destek oranı 100 bin TL, en fazla destek oranı 1 milyon TL olarak belirlendi. Bu destek programı ile; Yenilikçi model ve yöntemler kullanımıyla mesleki eğitim kalitesinin artırılması, iş dünyası ile meslek eğitimi veren kurumlar arasında işbirliğinin artırılması ve mesleki eğitim alamayan kesimlerin mesleki eğitime erişiminin sağlanmasını hedeflenmiştir. 2018 Yılı Mali Destek Programı GMKA’nın şimdiye kadar tek seferde ilan ettiği, bütçesi en fazla olan Mali Destek Programıdır.

Genel amacı Güney Marmara Bölgesinde bölgenin ihtiyaç duyduğu alanlarda işgücü niteliğinin artırılması olarak belirlenen programda ele alınan öncelikler çerçevesinde toplamda 79 başvuru alınmıştır. 15 milyon TL bütçeli programa toplamda 40 milyon destek talebi içeren 79 projenin değerlendirmesi sonucunda 48 proje başarılı bulunmuştur. Başarılı bulunan projelerin toplam destek talebi 23,5 milyon TL’dir. Fakat program bütçemizin 15 milyon TL olmasından kaynaklı toplamda 34 proje desteklenebilecektir.

Desteklenecek projelerin arasında ilk sırada MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı okul ve kurumlar yer almaktadır. Toplamda 21 proje ile ilk sırada yer alan ve Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerini içeren bu grubu, 4 projeyle İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri takip etmektedir.

Çanakkale ilinde desteklenecek olan 12 proje için 6 milyon 340 bin TL kaynak ayrılmıştır. Bu projelerin toplam bütçesi ise 7 milyon 729 bin TL’dir.  Çanakkale ilinde desteklenecek olan MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı toplam 8 kurumun destek bütçesi 3 milyon 682 bin TL olup,  Çanakkale için kullandırılacak kaynağın %47’sine tekabül etmektedir.

Bölgeye Yaklaşık 500 Proje ile 50 Milyon Kaynak Kullanıldı

Bölgenin yatırım ortamının iyileştirilmesi, bölgesel planlama çalışmaları ve ihtiyaç duyulan alanlarda gerektiğinde mali ve teknik desteklerle bölgesinde yol açıcı bir rol üstlenmeyi görev edinen Güney Marmara Kalkınma Ajansı, bu doğrultuda, bu güne kadar 11 Mali Destek Programı uygulamıştır. Bu Mali Destek Programlarında 305 projenin desteklenmesini sağlamış ve diğer Teknik Destek ve Doğrudan Faaliyet Desteği diye tanımladığımız destek programları ile yaklaşık 500 projenin yürümesine vesile olarak 50 milyon TL kaynak kullanmıştır. Proje sahiplerinin kendi eş finansmanları da dikkate alındığında 110 milyon TL kaynak harekete geçirilerek bölgede büyük bir sinerji ortaya çıkarılabilmiştir.

Çanakkale’de desteklenmeye hak kazanan projelerin listesi (ilçe alfabetik sırasına göre) aşağıdaki gibidir.

Bayramiç

Bayramiç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Biga

İÇDAŞ Biga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Çan

Çan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Çanakkale

Çanakkale Açık Ceza İnfaz Kurumu

Çanakkale

Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Çanakkale

Çanakkale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Çanakkale

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Çanakkale

İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Ezine

Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi

Gelibolu

Gelibolu Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Lapseki

Lapseki İÇDAŞ - ÇİB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Yenice

Yenice Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

 

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..